100 dębów w Męcince

Pierwsze drzewo już jest a zostało zasadzone przez bp. Marka Mendyka.

W niedziele 22 kwietnia przy kościele parafialnym pw. św. Andrzeja odbyło się posadzenie dębu pamięci, pierwszego z 100, jakie w tym roku zostaną wkopane w gminie Męcinka. Gościem honorowym oraz pierwszym który wsypał ziemię pod dąb był bp Marek Mendyk. Po nim uczynili to m.in. proboszcz parafii ks. Marek Kluwak, wójt gminy Mirosław Brzozowski oraz parafianie-ochotnicy.

Dąb otrzymał imię św. Jana Pawła II. Podobnie będzie z pozostałymi drzewami. Każde z nich będzie miało patrona, osobę która przyczyniła się do odzyskania niepodległości bądź przysłużyła się budowie Polski. Dwa dęby znajdą swoje miejsce przy kościołach filialnych w Chełmcu oraz Piotrowicach, a otrzymają imiona kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

– Jest to piękna inicjatywa. Dobrze będzie jeżeli na tę szczególną rocznicę pojawi się też prezent duchowy dla nas i naszej Ojczyzny. Chodzi o mocniejsze przylgnięcie do Jezusa. O ile dąb to symbol siły, to słowo Jezusa nie jest symbolem, ale realną siłą dającą życie wieczne – mówił podczas Eucharystii bp. Marek Mendyk.

Sadzenie pozostałych 97 drzew zaplanowano na długi weekend majowy a wyznaczono jedną z dróg wiodących na górę Górzec i znajdującą się tam kalwarię cystersów.

Pełna fotorelacja na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego.

 

foto: Jędrzej Rams

 

Diecezja Legnicka
Scroll Up
X