11. rocznica święceń biskupich Biskupa Pomocniczego Marka Mendyka

24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie nominat przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku (wspomnienie św. Jana Bosko) w Katedrze Legnickiej Świętych Apostołów Piotra i Pawła z rąk ówczesnego Biskupa Legnickiego Stefana Cichego. Współkonsekretorami byli: abp Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski i bp Stefan Regmunt, biskup zielonogrsko-gorzowski.

Dewiza biskupia: In Verbo Tuo, Domine (Na Twoje Słowo, Panie)

Stolica tytularna: Rusuccuru

Stolica historycznej diecezji w Cesarstwie Rzymskim w prowincji Mauretania Cezarensis, współcześnie kojarzona z miastem Dallis w północnej Algierii. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne.

Od 2008 biskupem tytularnym Rusuccuru jest biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk. Poprzednikami na tej stolicy byli: biskup Denis Hickey, biskup pomocniczy w Rochester, USA (1968-1999) oraz biskup Kevin Farrell, biskup pomocniczy Waszyngtonu, USA (2001-2007).

Zachęcamy do modlitwy w intencji dostojnego Jubilata wypraszając wszelkie potrzebne łaski do posługi pasterskiej, opiekę Matki Bożej Łaskawej oraz wstawiennictwo świętych Patronów.

————————–

ŻYCIORYS

Bp Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 roku w Głuszycy k. Wałbrzycha. Tam również uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 2. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę w Technikum Chemicznym w Żarowie. W 1981 roku po zdaniu egzaminu dojrzałości rozpoczął formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz studia w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

W 1987 roku ukończył studia uzyskując stopień magistra teologii z zakresu teologii pastoralnej. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w archikatedrze wrocławskiej z rąk ówczesnego metropolity wrocławskiego księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie.

W 1991 roku został skierowany na studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w zakresie: katechetyka. Studia te ukończył w dniu 21 marca 1995 roku obroną pracy doktorskiej pod tytułem: “Liturgiczny wymiar katechezy w świetle katechetycznych dokumentów Kościoła po Soborze Watykańskim II”. Po ustanowieniu przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku diecezji legnickiej został inkardynowany do tejże diecezji.

Od roku 1995 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. Od tego czasu jest również wykładowcą katechetyki w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu – studia w Legnicy. W latach 2001-2005 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego ds. studiów. W latach 2002-2006 był dyrektorem Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego.

Dnia 2 czerwca 2002 roku został uhonorowany godnością prałata – kapelana honorowego Ojca Świętego, a w roku 2004 włączony przez biskupa legnickiego do Kolegium Konsultorów Diecezji Legnickiej, Rady Kapłańskiej oraz Kapituły Katedralnej.

W diecezji pełnił również funkcję wizytatora ds. nauczania religii i koordynatora fundacji “Dzieła Nowego Tysiąclecia”. W 2008 roku został mianowany przez biskupa legnickiego diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych oraz opiekunem duchowym Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej i asystentem kościelnym Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry “Sursum corda” w Legnicy.24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie nominat przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku (wspomnienie św. Jana Bosko) w katedrze legnickiej z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. Współkonsekretorami byli: abp Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski i bp Stefan Regmunt, biskup zielonogrsko-gorzowski.

Aktualnie pełnione funkcje:

• Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego
  • Członek Komisji Duszpasterstwa
  • Członek (z wyboru) Rady Stałej
  • Asystent Rady Szkół Katolickich
  • Członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży
  • Członek Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

foto: Maria Przystasz