2. rocznica śmierci pierwszego Biskupa Legnickiego

Dokładnie 2 lata, tuż przed 25. rocznicą utworzenia diecezji legnickiej, odszedł do Pana bp Tadeusz Rybak.

W samo południe w legnickiej katerze pw. św. Piotra i Pawła rozpoczęła się Eucharystia w intencji śp. bp. Tadeusza Rybaka. Kapłan ten odszedł do Pana równo przed dwoma laty tj. 7 marca 2017 roku. Pamiętają o tym legniccy biskupi a także osoby współpracujące z pierwszym biskupem legnickim tj. księża oraz siostry zakonne.

Stąd też przy ołtarzu legnickiej katedry stanęli bp Marek Mendyk, bp Stefan Cichy a także m.in. ks. Robert Kristman i ks. Leopold Rzodkiewicz.

Homilię wygłosił bp Marek Mendyk, który odniósł się w nim do przeczytanych chwilę wcześniej czytań mszalnych. Podkreślił, że pierwsze czytanie jest tym samym, jakie zostało odczytane podczas wizyty świętego Jana Pawła II w Legnicy 2 czerwca 1997 roku:

– Ilekroć przychodzimy do katedry ale i wówczas gdy wspominamy naszych zmarłych, przywołujmy w pamięci osobę pierwszego biskupa legnickiego. Tego który uczył nas jak tworzyć lokalny Kościół, jak wierzyć i kochać Pana Boga, jak wybierać życie – zachęcał bp Marek.

Na zakończenie Eucharystii jej uczestnicy zebrali się przy tablicach upamiętniających śp. bp. Tadeusza Rybaka oraz śp. ks. infułata Władysława Bochnaka i odmówili Anioł Pański.

Bp Tadeusz Rybak był ordynariuszem diecezji legnickiej od 1992 roku do 2005 roku. Informacja o odejściu bp. Tadeusza Rybaka została podana do publicznej wiadomości podczas konferencji prasowej w Legnickiej Kurii Biskupiej. Konferencja została zwołana jednak z innego powodu- czekającej nas wówczas 25. rocznicy utworzenia diecezji legnickiej. Dlatego też temat rocznicy mocno wybrzmiewał w komentarzach, w tym bp. Zbigniewa Kiernikowskiego: – Możemy na jego odejście patrzeć w optyce Opatrzności Bożej. To że biskup Tadeusz, pierwszy biskup legnicki, zmarł praktycznie w przeddzień jubileuszu ustanowienia diecezji, jest pewnym znakiem. Kiedy przed kilku dniami jeszcze się z nim widziałem, to życzyłem mu, by doczekał, by miał świadomość, że przeżywa ten jubileusz. Opatrzność Boża ma jak widać inne plany i zabrała go wcześniej. Może dlatego, by patrzył on na te jubileusze z perspektywy rzeczy dokonanych i widzianych nie tylko po ludzku, ale widzianych jako dzieło Boże – mówił bp. Zbigniew.

Pogrzeb hierarchy odbył się 11 marca 2017 roku. Zgromadził prawdziwe tłumy. Przyjechali na niego nie tylko wierni diecezji legnickiej ale też obecnej świdnickiej m.in. z Wałbrzycha a także archidiecezji wrocławskiej.

Pełna fotorelacja na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego.

foto: Jędrzej Rams

Diecezja Legnicka
Informujemy, że w dniu 25 marca (poniedziałek) Legnicka Kuria Biskupia jest zamknięta