21 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia

Od początku lat 90-tych w Polsce i wiele innych krajach świata trzeci czwartek listopada (w tym roku 21 listopada) jest dedykowany rzucaniu palenia.

Akcja „Rzuć Palenie Razem z Nami”, organizowana m. in. przez Fundację „Promocja Zdrowia”, jest historycznie jedną z największych i najskuteczniejszych akcji zdrowia publicznego w Polsce. Mimo ogromnego postępu w kontroli tytoniu w Polsce (spadek sprzedaży papierosów ze 100 miliardów w 1990 roku do ok. 40 miliardów w 2018 roku), palenie konwencjonalnych papierosów pozostaje zabójcą numer jeden w naszym kraju. Szacuje się, że rocznie umiera z powodu palenia około 40 tysięcy Polaków. Stale pali 8 milionów Polaków, co piąta dorosła kobieta i co czwarty dorosły mężczyzna. Palacze co roku „puszczają” z dymem miliardy złotych.

W kontekście naszego kraju istnieje jeszcze jeden ważny argument dla rzucenia palenia. Polska jest jednym z krajów o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza w Europie. Szkodliwe skutki zdrowotne dymu papierosowego i smogu dla układu krążenia oraz układu oddechowego etc. nie tylko dodają się, ale także multiplikują (mnożą). Najlepsze co możemy zrobić dla naszego zdrowia to rzucenie palenia jeszcze przed zimowym szczytem poziomu zanieczyszczenia powietrza. 

Palenie jest uleczalne (Zespół Uzależnienia od Tytoniu jest opisany w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób pod symbolem F-17). Na rynku jest wiele skutecznych leków. Kolejny został wprowadzony na rynek w tym roku. Miliony Polaków każdego roku podejmują próbę zerwania z nałogiem. Mamy nadzieję, że także w następnych tygodniach, miesiącach, setki tysięcy Polaków podejmą skuteczną próbę rzucenia palenia.

Mamy także nadzieję, że w najbliższym czasie w Polsce zostaną podjęte kolejne kroki dla ograniczenia zdrowotnych następstw palenia papierosów. Powinniśmy wrócić jak najszybciej do Narodowego Programu Walki z Chroboami Tytoniowymi.

 

prof. dr hab. Witold A. Zatoński
prezes Fundacji „Promocja Zdrowia”

Scroll Up