Awans oficerski dla ks. Jana Nowaka

Były takie czasy, że klerycy seminariów duchownych byli zobowiązani odbywać służbę wojskową. Wśród nich był ks. Jan Nowak – proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Biedrzychowicach. 17 października br. biedrzychowicki duszpasterz otrzymał patent oficerski uzyskując stopień podporucznika.

Uroczystość wręczenia patentu oficerskiego miała miejsce podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Olszynie kończącej kadencję samorządu gminnego 2014-2018.  – Kilkadziesiąt lat temu nasze państwo wymyśliło sobie, że Kościół katolicki i przyszli księża muszą być inwigilowani i bezwzględnie odbywać służbę wojskową – stwierdził ppłk Andrzej Łuka Komendant Uzupełnień z Bolesławca. – Wezwano wtedy księdza Jana do tego, aby odbył zasadniczą służbę wojskową, jako kleryk. Dzisiaj Prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzję o nadaniu wyższego stopnia oficerskiego, a ja z jego upoważnienia mam zaszczyt wręczyć ten patent oficerski – powiedział Komendant.

Prezydent Andrzej Duda wydał patent oficerski na wyższy stopień wojskowy jeszcze 27 października 2016 roku. Ks. Jan dwukrotnie był zapraszany do Katedry Polowej Wojska Polskiego do Warszawy, ale ze względu na stan zdrowia nie mógł się tam osobiście udać. Czekał więc ten patent oficerski dwa lata. Prezydent, jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych, stwierdził, że ks. Jan Nowak, „wykazawszy zalety właściwe powołaniu oficera oraz zdolności do spełniania obowiązków nadanego stopnia oficerskiego i gotowość poświęcenia wszystkiego ku dobru i chwale Ojczyzny (…) uzyskał stopień podporucznika”.

Wręczenie patentu oficerskiego to znakomite dopełnienie ciekawego i pełnego duszpasterskiej pasji kapłańskiego życia ks. Jana. Wydarzenie to pokazuje, jak bardzo wiele Kościół w ciągu minionych dziesięcioleci przeszedł i jak wielką walkę musiał stoczyć ku dobru i chwale Ojczyzny, prowadząc wszystkich drogą zbawienia.

Więcej w papierowym wydaniu Niedzieli legnickiej

Diecezja Legnicka