Bierzmowanie dorosłych A. D. 2018

Terminy

• Sakrament bierzmowania udzielany będzie w Katedrze Legnickiej dwa razy w roku. W terminie bliskim Zesłania Ducha Świętego (maj / czerwiec) i na początku Adwentu (listopad / grudzień)

• W roku 2018 wyznaczone zostały następujące terminy:
    • 20 MAJA (NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO), GODZ. 13.00
    • 3 GRUDNIA (PONIEDZIAŁEK), GODZ. 18.30

Przygotowanie

• Przygotowanie do bierzmowania dorosłych, którzy przyjmą sakrament Ducha Świętego w katedrze legnickiej w jednym z wyżej podanych terminów jest prowadzone w parafii kandydata przez Księdza Proboszcza lub osobę przez niego wyznaczoną (np. wikariusz, katecheta lub katechetka, mężczyzna pełniący posługę lektora, jeśli sam jest do tego wystarczająco przygotowany).

• Zwyczajny czas przygotowania to około jednego roku. Po wstępnym przygotowaniu, około pół roku przed przewidywanym terminem Bierzmowania ks. Proboszcz winien zgłosić kandydata do Wydziału Duszpasterskiego. W całym okresie przygotowania kandydat powinien systematycznie uczestniczyć w katechezach i pracować sam z podanym materiałem. Ma to służyć zaznajomieniu się z treścią katechez oraz osobistemu przyswojeniu ich w duchu wiary a także zdobywaniu doświadczania wspólnoty Kościoła szczególnie w tych przypadkach, gdzie zachodzą w tej materii braki. Gdy zaistnieje konieczność skrócenia tego czasu, decyzję, po rozeznaniu okoliczności, podejmuje ksiądz proboszcz i informuje o tym biskupa. Naturalnie, czas, w którym odbywają się te katechezy, jest uzależniony od stopnia znajomości prawd wiary i życia chrześcijańskiego przez kandydata. Orientacyjnie czas przygotowania nie może być krótszy niż pół roku.

• W czasie prowadzenia katechez w parafii zaleca się następujący materiał:
    • Materiał z Katechizmu
      • Sakrament chrztu
        Źródło:Kompendium Katechizmu Kościoła katolickiego. Nr 251-264. Kielce 2005 s. 93-96
      • Bierzmowanie w ekonomii zbawienia. Znaki i obrzędy bierzmowania
        Źródło: Katechizm Kościoła katolickiego. Nr 1286-1301. Poznań 20122poprawione s. 318-321
      • Skutki bierzmowania
        Źródło: Katechizm Kościoła katolickiego. Nr 1302-1305. Poznań 20122poprawione s. 321-322
      • Życie chrześcijańskie – wspólnota ludzka
        Źródło:Kompendium Katechizmu Kościoła katolickiego. Nr 401-414. Kielce 2005 s. 132-135.
      • “Życie w Chrystusie”
        Żródło: Katechizm Kościoła Katolickiego. Nr 1830-1876
    • Katechezy z nauczania Biskupa legnickiego
      • Kim jest człowiek – Stworzenie na obraz i podobieństwo Boga (II/1A)
      • Kim jest człowiek – Grzech pierworodny (II/1B)
      • Kim jest człowiek – Odkupienie w Jezusie Chrystusie (II/1C)
      • Katechezy e, f, g zawarte też są w publikacji: Bp Zbigniew Kiernikowski. Chrzest w misji i życiu Kościoła. Część I: Boża wizja człowieka. (Materiał dostępny w Wydziale Duszpasterskim).
      • Siedmioraki dar Ducha Świętego
      • MATERIAŁY Z NAUCZANIA BISKUPA LEGNICKIEGO SĄ DO POBRANIA NA KOŃCU MATERIAŁU TEKSTOWEGO

Zgłaszanie

• Oprócz przygotowania w Parafii odbywają się trzy dodatkowe spotkania na szczeblu diecezjalnym w Legnicy. Są one prowadzone przez Biskupa Legnickiego i jego delegata z Wydziału Duszpasterskiego w budynku plebani katedralnej (ul. Św. Piotra 2a). Pierwsze na ok. 6 miesiące przed udzieleniem sakramentu bierzmowania, a drugie na około 3 miesiące przed terminem Bierzmowania i trzecie krótko przed terminem Bierzmowania lub w dniu Bierzmowania. W spotkaniach winni wziąć udział Duszpasterze kandydatów do Bierzmowania.

• Spotkania te mają charakter organizacyjny i weryfikujący stan przygotowania kandydatów oraz bezpośrednie wprowadzenie do obrzędu sakramentu. Nie zastępują one katechezy przygotowawczej, która winna odbyć się w parafii.

• Terminy spotkań będą podane również na stronie: http://www.diecezja.legnica.pl/bierzmowanie-doroslych

Terminy zgłoszeń kandydatów do Bierzmowania w roku 2018 są następujące:

• Bierzmowanie 20 maja 2018 o godz. 13.00
    zgłasza się do 28 stycznia 2018
  • Bierzmowanie 03 grudnia 2018 o godz. 18.30
    zgłasza się kandydatów do 31 maja 2018

Terminy na kolejne lata zostaną podane w odpowiednim czasie.

• Ksiądz Proboszcz winien zgłosić do Wydziału Duszpasterskiego kandydata mniej więcej na sześć miesięcy przed planowanym terminem bierzmowania zaznaczając, kto będzie przygotowywać kandydata do Bierzmowania.

• Zgłoszenia kandydatów są przyjmowane w Wydziale Duszpasterskim Legnickiej Kurii Biskupiej w godzinach urzędowania telefonicznie (76 7244111 lub 112) lub osobiście. Prosimy, aby zgłoszeń dokonywał ksiądz proboszcz lub inny ksiądz, odpowiedzialny za przygotowanie kandydatów. Przy zgłoszeniu należy podać:
    •  imię i nazwisko kandydata,
    • data urodzenia,
    • nazwę parafii zgłaszającej,
    • kontaktowy numer telefonu kandydata do bierzmowania.

• Na pierwsze spotkanie, kandydaci winni przybyć z Duszpasterzem i przedstawić następujące dokumenty:
    • skierowanie od ks. proboszcza
    • świadectwo chrztu świętego
    • zaświadczenie dla świadka bierzmowania

• Drugie spotkanie ma miejsce na około 3 miesiące przed terminem Bierzmowania. Winni uczestniczyć z kandydatem albo duszpasterz albo świadek. To spotkanie ma głównie charakter weryfikujący stopień przygotowania kandydata

• Trzecie spotkanie głównie ma charakter bezpośredniego przygotowania do obrzędu z nawiązaniem do treści tego sakramentu.

• Kandydaci do bierzmowania winni odbyli spowiedź przed przyjęciem sakramentu w swoich macierzystych parafiach.

• Poniższa tabela zawiera konkretne daty związane z poszczególnymi terminami bierzmowania:

Dokumenty do pobrania

Diecezja Legnicka