Biskup legnicki ustanowił nowych akolitów

W dniu 24 marca 2018 r., w legnickiej katedrze, miało miejsce ustanowienie nowych, 26. akolitów świeckich. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

– Podejmujecie posługę towarzyszenia, asystowania, czynnego udziału w Tajemnicy Jezusa Chrystusa. I to jest bardzo wielkie zadanie – mówił Biskup legnicki w wygłoszonej homilii – Nie chodzi tu tylko o poprawność ceremonii, lecz o wejście w tę Tajemnicę, w której się czynnie współdziała. A Jaka to tajemnica? Aby zgromadzić rozproszonych, tych, których grzech rozproszył… Wy, jako akolici, będziecie uczestniczyć, asystować, przygotowywać, wspomagać sprawowanie tej Tajemnicy. Zawsze będzie ten, który sprawuje w imię Jezusa Chrystusa – kapłan, ale potrzebny jest też lud i ci, którzy w imieniu ludu będą wspomagać składającego Ofiarę kapłana – mówił ksiądz Biskup.

Kandydatów przedstawił ks. Mariusz Majewski, dyrektor Diecezjalnej Szkoły Stałego Lektora i Akolity. Zewnętrznym znakiem udzielenia tej posługi, było – po słowach zachęty, wypowiedzianych przez Biskupa legnickiego – odmówienie nad kandydatami modlitwy, a po niej, każdy podchodził do księdza Biskupa i przyjmował z jego rąk patenę z chlebem używanym do konsekracji.

Czas przygotowania do tej szczególnej posługi w Kościele, trwa 3 lata. Zadania powierzone akolitom, zostały określone w Instrukcji Episkopatu Polski z 2007 roku.

Diecezja Legnicka
Informujemy, że w lipcu i sierpniu furta kurialna będzie otwarta w godzinach 9.00-13.00