pdf drukuj

bp MAREK MENDYK, biskup pomocniczy

bp Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 roku w Głuszycy k/Wałbrzycha. Tam również uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 2. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę w Technikum Chemicznym w Żarowie. W 1981 roku po zdaniu egzaminu dojrzałości rozpoczął formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz studia na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

W 1987 roku ukończył studia uzyskując stopień magistra teologii z zakresu teologii pastoralnej. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w Archikatedrze Wrocławskiej z rąk ówczesnego Metropolity Wrocławskiego Księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie.

W 1991 roku został skierowany na studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu  Lubelskiego w zakresie: katechetyka. Studia te ukończył w dniu 21 marca 1995 roku obroną pracy doktorskiej pod tytułem: "Liturgiczny wymiar katechezy w świetle katechetycznych dokumentów Kościoła po Soborze Watykańskim II". Po ustanowieniu przez Papieża Jana Pawła II w 1992 roku Diecezji Legnickiej został inkardynowany do tejże diecezji.

Od roku 1995 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. Od tego czasu jest również wykładowcą katechetyki w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu - studia w Legnicy. W latach 2001-2005 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego ds. studiów. W latach 2002-2006 był dyrektorem Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego.

Dnia 2 czerwca 2002 roku został uhonorowany godnością prałata - kapelana honorowego Ojca Świętego, a w roku 2004 włączony przez Biskupa Legnickiego do Kolegium Konsultorów Diecezji Legnickiej, Rady Kapłańskiej oraz Kapituły Katedralnej.

W diecezji pełnił również funkcję wizytatora ds. nauczania religii i koordynatora Fundacji "Dzieła Nowego Tysiąclecia". W 2008 roku został mianowany przez Biskupa Legnickiego diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych oraz opiekunem duchowym Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej i asystentem kościelnym Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry "Sursum corda" w Legnicy.

24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie Nominat przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku (wspomnienie św. Jana Bosko) w katedrze legnickiej z rąk Biskupa Legnickiego Stefana Cichego. Współkonsekretorami byli: abp Marian Gołębiewski - Metropolita Wrocławski i bp Stefan Regmunt, biskup zielonogrsko-gorzowski.

Zawołaniem biskupim są słowa Piotra z Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 5,5):
IN VERBO TUO DOMINE (Na Twoje słowo Panie).

Symbolika Herbu Biskupa Marka Mendyka

Funkcje w KEP:

- Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego
- Członek Komisji Duszpasterstwa
- Członek (z wyboru) Rady Stałej
- Asystent Rady Szkół Katolickich
- Członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży

Inne funkcje:

- Członek Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

kontakt: tel. do biura: 76/72 44 110;

mail: bpmm@diecezja.legnica.pl