PARAFIA NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W BOGATYNI

Adres: ul. Kurzańska 3, 59-920 Bogatynia

Telefon: 75-619-00-21

Dekanat: Bogatynia

Kościół powstał z fundacji opatki klasztoru w Marienthal w latach 1863-1866 wg projektu C. A. Schramma z Żytawy.

Jest to budowla orientowana, założona na rzucie krzyża łacińskiego, trójnawowa z czteroprzęsłowym korpusem, transeptem i węższym dwuprzęsłowym prezbiterium, zamkniętym trójbocznie, na osi kościoła wieża zakończona iglicowym hełmem kamiennym.

Cały kościół gęsto oskarpowany,z dwoma aneksamiprzy prezbiterium, ostrołukowe portale i okna z kamiennym laskowaniem i maswerkami. Wnętrze nakryte sklepieniami gwiaździstymi, wsparte na kamiennych ośmiobocznych filarach wiązkowych, prezbiterium podwyższone względem nawy, na emporę muzyczną prowadzą kamienne schody. We wnętrzu zachował się bogaty kamieniarski detal architektoniczny, wyposażenie neogotyckiego w większości pochodzi z czasów budowy kościoła w tym są to ołtarze, ambona, prospekt organowy, zespół witraży, rzeźby i obrazy oraz elementy rzemiosła.

NIEDZIELE:

– czas letni: 9.00, 12.00, 20.00

– czas zimowy: 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

DNI POWSZEDNIE:

– czas letni: 9.00

– czas zimowy: 18.00

Liczba mieszkańców: 3 379

Odpust parafialny: 8 grudnia

Wieczysta adoracja: 17 listopada

Ulice w parafii:

Aleja Solidarności, Armii Czerwonej, Bema, Biskupia, Bojowników o Wolność i Demokrację, Bolesława Chrobrego, Daszyńskiego nr 8-21 i 27-53, Dzika, Dworska, Energetyków, Jana III Sobieskiego, Kazimierza Wielkiego, Kazimierza Jagiellończyka, Kilińskiego, Kochanowskiego, Kurzańska, Ludowa, Mieszka I, Moniuszki, Nadbrzeżna, Nowotki, Okrzei, Piastowska, Pocztowa, Polna, Przodowników Pracy, Reymonta, Sienkiewicza, Spółdzielcza, Szpitalna, Sztygarska, Śmiała, Świerczewskiego, Turowska, Wspólna, Zamknięta, Zgorzelecka, Zwycięstwa, Zygmunta Starego, 22-Lipca.