PARAFIA ŚW. MARII MAGDALENY W BOGATYNI

www.mariamagdalena-bogatynia.pl

Dekanat: Bogatynia

Data erygowania:

Obecny kościół parafialny to budowla współczesna, poświęcił bp Tadeusz Rybak. Wyposażenie współczesne.

Dawny kościół parafialny /obecnie w ruinie/ wzniesiono w XV w. wykorzystując portalz XIII w. i w 1569 r. dostawiającwieżę. W 1796 r. kościół przebudowano wprowadzając do wnętrza drewniane empory, kościół został opuszczony w końcu lat osiemdziesiątych XX w.Większośćelementów wyposażenia na początku lat 90. XX w. przeniesionodo Zgorzelcu i Legnicyw tym obraz ołtarzowy pędzla F.Gareisa. Kościół był budowlą salową z prostokątną nawą i prezbiterium z absydą. Na styku nawy i prezbiterium wyrasta dostawiona z boku kwadratowa wieża ośmiobocznaw zwieńczeniu, zakończona hełmem z prześwitem.

NIEDZIELE:

9.30 (Zatonie Wieś – za wyjątkiem lipca i sierpnia)

DNI POWSZEDNIE:

SOBOTA:

Liczba mieszkańców: 1 888

Odpust parafialny: 3 maja

Wieczysta adoracja: 18 listopada

Ulice w parafii:

Cicha, Dębowa, Francuska, Górnicza, Jasna, Komuny Paryskiej, Konrada, Kręta, Lipowa, Łąkowa, Łużycka, Michiewicza, Młodych Energetyków, Nowa, Ogrodowa, Okólna, Osadnicza, Parkowa, Rolnicza, Słoneczna, Spacerowa, Wesoła, Wiejska, Wolności, Zielona.