PARAFIA MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W BOLESŁAWCU

E-mail: parafiambnp@wp.pl

www.mbnp.wboleslawcu.pl

Dekanat: Bolesławiec Zachód

Kościół wzniesiony w latach 1752-56 przez ewangelików na miejscu zamku książęcego. W latach 1834-35 do północno-wschodniej ściany dostawiono kamienną wieżę, wg projektu F.E. Gansela, w neogotyckich formach, z ośmioboczną, ażurową najwyższą kondygnacją, którą wieńczy iglicowyhełm. Po zniszczeniach z okresu II wojny światowej kościół odbudowano w latach 1970-1980. Korpus kościoła założonego na rzucie prostokąta, z niewielkim prezbiterium, wieńczą trójkątne szczyty, elewacje podzielone rytmicznie pilastrami z dwoma rzędami okien.W salowej nawie kościoła zachowała się jedna kondygnacja empor, wyposażenie wnętrza, częściowo zabytkowe pochodzące z innych kościołów, pozostałe elementy wystroju i wyposażenia wnętrza współczesne. Przed kościołem stoi marmurowa figura „Jezus, przyjaciel dzieci” – dłuta berlińskiego rzeźbiarza prof. Petera Breuera z 1902 roku, ofiarowana bolesławieckiemu sierocińcowi przez Ministerstwo Wyznań Religijnych.

NIEDZIELE:

7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00

DNI POWSZEDNIE:

Liczba mieszkańców: 8858

Odpust parafialny: 27 czerwca

Wieczysta adoracja: 13 lutego

Ulice w parafii:

Armii Krajowej, Baczyńskiego, Batorego, Bobrowa, Bohaterów Getta, M. Brody, Daszyńskiego, Dąbka, Dolne Młyny, Drzymały, Gdańska, Garncarska, Górne Młyny, Grunwaldzka, Mjra Hubala, Jeleniogórska nr 4, Karpecka, Kwiatowa, Kubika, Kutuzowa, Komuny Paryskiej, Leśna, Lubańska, Łokietka, Mała, Matejki, 1-go Maja, Masarska, Mazowiecka, K. Miarki nr 1-18, Meissnera, Obrońców Helu, Opitza, Orląt Lwowskich, Partyzantów, Pasteura, Piaskowa, Rotmistrza Pileckiego, Plac Piastowski, Plac Zamkowy, Pomorska, Prusa, Rajska, Reymonta, Robotnicza, Rynek nr 6-28, Sądowa nr 1-4, Sobieskiego, Sikorskiego, Sportowa, Sucharskiego, Śluzowa, Śniadeckich, P. Skargi, Tamka, Teatralna, Warszawska, Wąska, Wesoła, Willowa, Witosa, Obr. Westerplatte, Wybickiego, Zgorzelecka, Żołnierzy Wyklętych