PARAFIA MATKI BOŻEJ ROŻAŃCOWEJ W BOLESŁAWCU

E-mail: plbarbara@interia.pl

www.mbr.boleslawiec.pl

Dekanat: Bolesławiec Zachód

Kościół noszący wezwanie św. Jakuba był wzmiankowany w 1270 r., przebudowany w XVI w., w latach 1530-1654 użytkowany przez protestantów, znajdował się pod patronatem miasta. Po II wojnie światowej od 1972 r. jest to kościół parafialny, samodzielnej parafii miejskiej. Jest to budowla średniowieczna murowana, orientowana, z jednonawowym  korpusem i wydzielonym, węższym prezbiterium. W elewacji południowej korpusu wejście do kościoła z ostrołukowym portalem i kruchtę, a od zachodu kamienna wieża z II połowy XVI w., ośmioboczna w górnej kondygnacji, zwieńczona cebulastym hełmem. Wnętrze kościoła z prostokątną nawą i emporą muzyczną w części zachodniej, od wschodu dwuprzęsłowe prezbiterium, zamknięte wielobocznie, nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym. We wnętrzu zachowały się m.in. przeniesiony z kościoła Dominikanów, architektoniczny, późnobarokowy ołtarz główny z obrazem korespondującym z wezwaniem kościoła, ambona z I poł. XVIII w., chrzcielnica z 1830 r., oraz stacje Drogi Krzyżowej pochodzące z kościoła na kresach.W elewacje wmurowano liczne epitafia i płyty nagrobne XV i XVI w., oraz XVIII i XIX-wieczne epitafia pastorów.

NIEDZIELE:

8.00, 10.00, 11.30, 19.00 (zimą o 18.00)

DNI POWSZEDNIE:

Liczba mieszkańców: 2457

Odpust parafialny: 7 października

Wieczysta adoracja: 9 września

Ulice w parafii:

II Armii WP do nr 22, Agatowa, Bazaltowa, Bratków, Ceramiczna, Górska, Irysów, Jasna, Jaśminowa, Kamienna, Kamionkowa, Narcyzów nr 46 – 74, Ptasia nr 1 – 28, Skalna, Spacerowa, Tunelowa, Wiaduktowa, Widok, Zabobrze, Zaułek Sasanek, Żwirowa