„Bunt” ks. Tomasza Metelicy

Serce – centrum życia każdego człowieka. To tutaj nosimy tych, których kochamy najbardziej, podejmujemy kluczowe decyzje dotyczące przeróżnych aspektów naszej codzienności i toczymy walki niewidoczne na pierwszy rzut oka. Niestety, serca wielu osób – zarówno w sensie fizycznym, jak i duchowym, wewnętrznym – są w jakimś stopniu chore, zranione, przez co nie pozwalają żyć pełnią życia… Mogą to być problemy zdrowotne, ale również brak funduszy na edukację zdolnych młodych ludzi oraz zawiłe sytuacje życiowe, z których da się wyjść już tylko dzięki wsparciu drugiego człowieka. W maju 2019 r. powołaliśmy do życia Fundację CorAdCor i wraz z grupą przyjaciół pragniemy nieść pomoc właśnie takim osobom. Naszym motto, a zarazem streszczeniem działań jest sentencja św. Johna Henry’ego Newmana „Cor ad cor loquitur”, co oznacza „serce mówi do serca”. Wierzymy, że to właśnie na poziomie serca można człowieka naprawdę poznać i najszczerzej z nim porozmawiać, budować głębokie relacje oraz prawdziwie pokochać, a zdrowe serce pozwala nam stawać się tym, kim naprawdę jesteśmy. Chcemy nieść wsparcie sercom, które nie są w stanie przemówić pełnym głosem i tętnić życiem, bo aby stanąć na nogi w ich konkretnej sytuacji brakuje im albo pieniędzy, albo wyciągnięcia do nich życzliwej dłoni.

Nasze działania planujemy realizować w niestandardowy sposób. Fundacja CorAdCor zaczęła prowadzić działalność wydawniczą, a dochód ze sprzedaży oferowanych na naszej stronie internetowej produktów przeznaczać będziemy na cele charytatywne. Pierwszym przedsięwzięciem jest sprzedaż powieści fantasy pt.: „Bunt”, autorstwa ks. Tomasza Metelicy, kapłana diecezji legnickiego i pomysłodawcy naszej organizacji.

Wydawana przez nas powieść, choć zaliczana do gatunku fantasy, pozbawiona jest magii, a bohaterowie przeżywają swój rozwój oraz osiągają kolejne „stopnie” życiowego doświadczenia dzięki inteligencji, nauce, wiedzy i przede wszystkim ciężkiej pracy. W książce przeplatają się z sobą wątki podróży, walk i wielu zagadkowych akcji. Prosty język, wyraźne i nieprzedłużone opisy oraz sposób nakreślenia bohaterów sprawia, że powieść nie jest skierowana do jednego typu odbiorcy. Wierzymy, że odnajdą się w niej przede wszystkim młodsi czytelnicy, co jest tak ważne w dobie kryzysu czytelnictwa oraz humanistycznego rozwoju, lecz również starsi odkryją w niej wiele wartościowych rzeczy dla siebie.

W powieści ks. Tomasza, oprócz ciekawej fabuły, czytelnik znajdzie także elementy historyczne, m.in. oparty na kronikarskich przekazach opis średniowiecznej wiejskiej chaty i całego miasta, charakterystykę życia mieszkańców, wykonywanych zawodów czy używanych sprzętów. Oprócz tego, ważnym aspektem książki są również elementy wychowawcze, ponieważ w swojej narracji Autor skupia się na przedstawieniu bogatych i złożonych relacji rodzinnych oraz społecznych. Poruszanie niniejszej problematyki jest bardzo istotne w dzisiejszym świecie, gdzie wartości te często zostają zachwiane, spłycone czy zdeformowane. Dlatego w naszej ocenie „Bunt” jest doskonałą propozycją dla młodego czytelnika, który odnajdzie tu drogowskazy prowadzące do nadrzędnych i uniwersalnych zasad, jakimi powinien kierować się człowiek, pośród zamętu współczesnego świata.

Cały zysk ze sprzedaży pierwszego nakładu książki chcemy przekazać na terapię 9-letniego Kamila, cierpiącego na ciężką, wrodzoną wadę serca – HLHS (zespół niedorozwoju lewego serca, co w uproszczeniu oznacza, że chłopiec żyje z połową serduszka). To właśnie on i jego rodzina, którzy codziennie walczą o jak najlepsze życie naszego pierwszego podopiecznego i małego Ambasadora, stali się inspiracją działań i samej nazwy Fundacji. Są wspaniałym przykładem tego, że można mieć piękne serce i żyć z pasją najmocniej jak się da, mimo poważnych trudności.

Wraz z upływem czasu chcielibyśmy poszerzać naszą ofertę, aby udzielać pomocy coraz większej liczbie osób. Działania te będą zależały od naszych Czytelników, ponieważ tylko dzięki ich zaangażowaniu stanie się możliwe pozyskiwanie potrzebnych funduszy. To dobra okazja, by podziękować wszystkim, którzy towarzyszyli nam od początku działalności Fundacji, w tym darczyńcom z naszej zbiórki crowdfundingowej na portalu zrzutka.pl (dzięki niej możliwe było wydanie „Buntu”) oraz każdemu, kto dopiero do nas dołącza. Wierzymy w to, że w ludzkich sercach kryje się wiele dobra, mimo tak nagłaśnianego w mediach i narzucającego się zła. Dzielmy się naszymi sercami i pomóżmy innych sercom żyć pełnią życia. To naprawdę możliwe. 🙂

Zapraszamy do włączenia się w tę niezwykłą przygodę!

Zobacz odcinek „Pytania na śniadanie”, gdzie ks. Tomasz opowiada o całej inicjatywie – LINK.