Chojnów pożegnał ks. kan. Andrzeja Gołębia

1 sierpnia w chojnowskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. kan. Andrzeja Gołębia. Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Do koncelebry stanęło blisko 40 księży. W modlitwie uczestniczyła także rodzina zmarłego kapłana, siostry zakonne oraz mieszkańcy Chojnowa.

W homilii mszalnej Ksiądz Biskup przypomniał naukę św. Pawła o usprawiedliwieniu, które wypływa z wiary w Jezusa Chrystusa. On ofiarował się za nas, usprawiedliwił nas. „Ks. Andrzej, jako chrześcijanin i jako kapłan przeżywał swój związek z Jezusem na różne sposoby. Zarówno w chwilach dobrych, jak i chwilach próby czy słabości. Dzięki miłości Boga zawsze zwyciężamy, nawet jeśli z ludzkiego punktu widzenia przegrywamy, zwyciężamy nawet w obliczu śmierci. Jest to możliwe, ponieważ Jezus zmartwychwstał i wstawia się za nami u Ojca. Możemy zatem zwyciężać, jeśli będziemy się do Niego zwracać” – mówił bp. Kiernikowski.

Nawiązując zaś do fragmentu Ewangelii o uczniach zmierzających do Emaus, bp. Zbigniew przypomniał, że życie kapłana to droga ze Zmartwychwstałym. „Jezus przypomina nam o potrzebie cierpienia, śmierci, które poprzedzają zmartwychwstanie. Dziękujemy dziś za te momenty w życiu ks. Andrzeja, w których jego serce pałało, kiedy innych zachęcał do tego, by zwracać się do Jezusa. Uczniowie wrócili do Jerozolimy pełni radości. To jest też nasza droga do spotkania z Jezusem w mieście świętym, nowym Jeruzalem. Mamy nadzieję, że ks. Andrzej uczestniczy we wspólnocie w niebie. Módlmy się za niego i za nas samych, byśmy i my mogli wejść do tej wspólnoty z Jezusem” – powiedział Biskup Legnicki.

Po Mszy św. trumna z ciałem ks. Andrzeja została przewieziona na cmentarz komunalny w Chojnowie, gdzie odbyła się druga część pogrzebu.

Ks. ks. Andrzej Gołąb miał 67 lat. Po święceniach prezbiteratu, które przyjął 26 maja 1973 r., pracował jako wikariusz w parafiach w: Strzelin, Bielawa, Góra Śląska. Od 1985 r. pełnił posługę proboszcza w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Słupie, od 1999 r. w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Brzeźniku. Od 2011 r. przebywał w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym Caritas Diecezji Legnickiej w Jeleniej Górze.

foto: ks. Waldemar Wesołowski

[flickrstream id=”44″]