Jesteś tutaj: strona główna > documents > 600Jan Paweł II w Legnicy materiały do pobrania

 

 

 

 

Wizyta w Polsce:

31 maja – 10 czerwca 1997 roku – VI podróż apostolska Jana Pawła II do Polski. Tematem tej wizyty były słowa z listu do Hebrajczyków (13,8) „Chrystus wczoraj, dziś i na wieki”.

Pielgrzymka trwała 11 dni, w tym czasie Ojciec Święty odwiedził 12 miejsc:Wrocław, Legnicę, Gorzów Wielkopolski, Gniezno, Poznań, Kalisz, Częstochowę, Zakopane, Ludźmierz, Duklę, Krosno, Kraków.

Pielgrzymka związana była z 46. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym, odbywającym się wówczas we Wrocławiu. Jego hasłem były słowa: „Eucharystia i wolność”.

Wizyta wiązała się także z europejskimi obchodami tysiąclecia śmierci św. Wojciecha w Gnieźnie, w których uczestniczyli również prezydenci siedmiu państw: Czech, Litwy, Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski.

Papież wziął także udział w obchodach 600-lecia Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W czasie swojego pobytu kanonizował bł. królową Jadwigę Andegaweńską i bł. Jana z Dukli oraz beatyfikował matkę Bernardynę Jabłońską i matkę Marię Karłowską.

 

Wizyta w Legnicy:

Jan Paweł II w Legnicy, poniedziałek 2 czerwca 1997r.

Papież wylądował w Legnicy o godz. 9,10. Przywitał go biskup legnicki Tadeusz Rybak. Wizyta Jana Pawła II w Legnicy zbiegła się z pięcioleciem diecezji legnickiej, utworzonej w 1992 r.

Ojciec Święty przewodniczył Mszy św. na terenie lotniska, które zajmuje obszar 300 ha. Cztery lata wcześniej stacjonowały na nim rosyjskie wojska. Armia Radziecka przebywała w Legnicy ponad 50 lat, do roku 1993.

W pobliżu lotniska znajduje się Legnickie Pole, znane z pamiętnej bitwy z Mongołami w 1241 roku. Bitwa ta, choć zakończona klęską wojsk chrześcijańskich pod wodzą Henryka Pobożnego, powstrzymała azjatycki najazd na Zachód ówczesnej Europy.

Wierni przybyli na miejsce celebracji już w niedzielę, 1 czerwca wieczorem i spędzili tam zimną noc. Na spotkanie z Ojcem Świętym do Legnicy przyjechała 250-osobowa delegacja z diecezji Görlitz, graniczącej z diecezją legnicką, z biskupami Rudolfem Müllerem i Bernhardem Huhnem. Przybyli również pielgrzymi z Białorusi i Litwy oraz Czesi, Niemcy, Serbołużyczanie i Romowie. Z pocztami sztandarowymi przybyli członkowie Związku Sybiraków z różnych stron kraju, byli też dawni więźniowie obozu w Gross-Rosen.

Podczas Mszy św. Papież ukoronował cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, będący najstarszą ikoną w Polsce i najstarszym na Śląsku malowidłem na desce. Poświęcił też 57 kamieni węgielnych pod budowę nowych kościołów.