Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich – 19 lutego

Błąd bazy danych WordPressa: [Table 'baza9447_8.qwhu_ahm_user_download_counts' doesn't exist]
select download_count from qwhu_ahm_user_download_counts WHERE user = '94.152.179.147' and package_id = '25630'

select download_count from qwhu_ahm_user_download_counts WHERE user = '94.152.179.147' and package_id = '25631'

select download_count from qwhu_ahm_user_download_counts WHERE user = '94.152.179.147' and package_id = '25632'

select download_count from qwhu_ahm_user_download_counts WHERE user = '94.152.179.147' and package_id = '25633'

select download_count from qwhu_ahm_user_download_counts WHERE user = '94.152.179.147' and package_id = '25634'

select download_count from qwhu_ahm_user_download_counts WHERE user = '94.152.179.147' and package_id = '25635'

Kościół w Polsce po raz kolejny przeżywa pierwszy piątek Wielkiego Postu jako dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Tę duszpasterską inicjatywę Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, który w Liście do Ludu Bożego wezwał, byśmy solidarnie wzięli na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci i sióstr zranionych na ciele i na duszy.

Nasze włączenie się w solidarną modlitwę i podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych wypływa z głębokiego przekonania, że obok niesienia koniecznej pomocy psychologicznej pokrzywdzonym, podejmowania konkretnych działań prawno-karnych względem sprawców oraz szeroko zakrojonej edukacji i prewencji społecznej zapobiegającej podobnym dramatom, jako wspólnota Kościoła potrzebujemy także stawania przed Bogiem w duchu modlitwy i pokuty oraz działań o charakterze duszpasterskim. Mają one przede wszystkim być wyrazem naszego nawrócenia i duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione w okresie małoletności, w stanie niepełnosprawności lub bezradności i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy. Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła, a wierni mają prawo wiedzieć, że uczciwie mierzymy się z zaniedbaniami i robimy wszystko, by nic nie przyćmiewało blasku Ewangelii.

Mam nadzieję, że przygotowane na 2021 rok materiały duszpasterskie „Wspólnota ze Zranionymi” pomogą w podjęciu pokornej modlitwy i szczerej pokuty w pierwszy piątek Wielkiego Postu we wszystkich diecezjach, zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach parafialnych w Polsce. Ufam, że takie solidarne działanie przyczyni się do rozbudzenia naszych sumień i wrażliwości, a także przemiany świadomości wszystkich członków Kościoła, tak aby każdy z zaangażowaniem robił wszystko, co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży.

+ Wojciech Polak

Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Tego dnia w Katedrze Legnickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się:

godz. 11.30 – Droga Krzyżowa pod przewodnictwem ks. Piotra Kota, delegata Biskupa Legnickiego ds. ochrony Dzieci i Młodzieży

godz. 12.00 – Eucharystia w intencji pokrzywdzonych pod przewodnictwem ks. prałata Roberta Kristmana, Wikariusza Generalnego. Homilię wygłosi ks. Piotr Kot.

Zachęcam, by poniższe materiały duszpasterskie pomogły w duchowym przeżyciu tego dnia we wszystkich wspólnotach parafialnych i zakonnych na terenie diecezji legnickiej, a wspólna modlitwa i pokuta niech stanie się wyrazem naszej solidarności z osobami zranionymi w Kościele.

MATERIAŁY DUSZPASTERSKIE:

blank