Finał 25. Pielgrzymki na Jasnej Górze

Zakończyła się 25 Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka z Legnicy na Jasną Górę. 29 lipca z Katedry Legnickiej w drogę wybrało się około 900 pielgrzymów z różnych stron diecezji. Na trasie z powodu braku urlopu lub problemów ze zdrowiem, niektórzy pątnicy musieli opuścić pielgrzymkę. Jednak byli i tacy, którzy dołączali do poszczególnych grup na jeden, dwa lub kilka dni.

Pątnicy, którzy wybrali się na szlak z Legnicy wędrowali 10 dni i pokonali 260 km. Najdłużej szła grupa nr 5 ze Zgorzelca. Przez 2 tygodnie pokonała ponad 350 km. Niewiele mniej do przejścia miała jeleniogórska „2”. Grupa na szlak wybrała się w środę 26 lipca. Dzień później w drogę na Jasną Górę wyszli mieszkańcy Bolesławca, później Polkowic i Lubina. W tym roku pątnikom przyszło iść w bardzo trudnych warunkach. Zmagali się z ponad 30-stopniowym upałem, kurzem i pielgrzymkowymi bąblami. Jednak dziś w ostatnim dniu pielgrzymowania zapomnieli o wszystkich dolegliwościach. Co więcej z dna swoich plecaków wyciągnęli odświętne strojne ze śpiewem na ustach weszli na jasnogórskie błonia. Legnicka pielgrzymka składała się z 8 grup. Każda z nich przygotowała się na uroczyste wejście na Jasną Górę. Salezjańska „6” weszła z pięknymi wiankami z polnych kwiatów, które zostawiła przed figurą Matki Bożej, bolesławiecka „ 3” odpaliła pomarańczowe race, a lubińsko – polkowicka „1” niosła ogromną czerwoną flagę z herbem Diecezji Legnickiej.

Po powitaniu na szczycie jasnogórskim legniccy pątnicy udali się do kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej, by tam zostawić swoje intencje, z którymi przez 10, 12, a nawet 14 dni wędrowali. O godz. 13.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta dziękczynna na zakończenie 25 Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki z Legnicy na Jasną Górę. Eucharystii w intencji wszystkich pielgrzymów przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Relacja z zakończenia pielgrzymki na stronie Radia Plus Legnica.

foto: ks. Piotr Nowosielski (Niedziela legnicka)

[flickrstream id=”51″]