Finał 28. Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

Zakończyła się 28. Piesza Pielgrzymka Diecezji Legnickiej. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa,delegacje poszczególnych miast wędrowały tylko jeden etap. Na szlak jako pierwsza wyruszyła grupa nr 4 legnicka, następnego dnia przekazała pałeczkę grupie nr 2 z Jeleniej Góry, kolejne dni sztafety należały do grup: z Bolesławca, Zgorzelca, Jawora, Lubina i Polkowic. Pielgrzymowały także grupy nr 10 Franciszkańska z Legnicy i nr 6 Salezjańska z Lubina. Każda z nich z powodu obostrzeń sanitarnych mogła liczyć około 50 osób. Natomiast 9-ty dzień na pątniczym szlaku należał do służb. 15 km etap z Lisowa do Blachowni wędrowali kapłani, klerycy, porządkowi, medycy i wszyscy, którzy do tej pory pomagali w przejściu legnickiej pielgrzymki. Takie przejście tylko i wyłącznie samych służb było pierwszym w 28-letniej historii legnickich pielgrzymek. Dziś w Blachowni spotkały się 15-osobowe delegacje grup pielgrzymkowych, by utworzyć 28. Pieszą Pielgrzymkę Legnicką i wspólnie ruszyć na ostatni etap na Jasną Górę. Do przejścia mieli 18 km.

Na szczycie jasnogórskim odbyła się tradycyjna prezentacja legnickiej pielgrzymki, a następnie około 150-osobowa grupa pątników weszła pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego do kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej na krótką modlitwę. Tam też został pozostawiony plecak wypełniony intencjami. W tym roku każda z grup po zakończeniu swojego etapu, wrzucała swoje intencje do tego plecaka, który niesiony był na Jasną Górę przez 10 dni. Dziś prośby i podziękowania zostały złożone przed obrazem Maryi. Legnicka piesza pielgrzymka dobiegła końca. Po wielu latach z pielgrzymką pożegnał się dotychczasowy przewodnik ks. Mariusz Majewski z Jeleniej Góry.

Nowym przewodnikiem został ks. Tomasz Metelica, który już za rok poprowadzi 29. Pieszą Pielgrzymkę z Legnicy na Jasną Górę. Totus Tuus całym sercem z Maryją” – takie hasło przyświecało 28. Pieszej Pielgrzymce z Legnicy na Jasną Górę. Każdego dnia na szlaku pątnikom towarzyszyło nauczanie św. Jana Pawła II, który w 1991 roku podczas apostolskiej pielgrzymki do Polski przypomniał niezmienną aktualność 10 przykazań Bożych. Codziennie w drodze na Jasną Górę przywoływany był DEKALOG. O godz. 13.00 w Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona uroczysta Msza święta na zakończenie pielgrzymki legnickiej. Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica