Franciszkanie pomagają seniorom w Legnicy

Zakonnicy służą pomocą w zakupie leków, żywności, a nawet w dotarciu do przychodni.

Franciszkanie z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy zorganizowali akcję pomagania seniorom. Do szlachetnej inicjatywy dołączają wierni.

– Krążąc po sieci, natrafiłem na akcje pomocy starszym. Postanowiłem zaproponować współbraciom wprowadzenie tego dzieła i w naszej parafii – mówi o. Piotr Kantorski OFMConv. – Większość naszych wiernych ma już swoje lata i nie chcemy, by ktoś pozostał bez opieki – tłumaczy franciszkanin z kościoła pw. św. Jana.

Szybko okazało się, że franciszkanie w swoim dziele nie pozostaną sami. Jeszcze tego samego dnia, tuż po ogłoszeniach parafialnych, do zakrystii zgłosiły się osoby, które zapragnęły włączyć się do pomocy. – Razem z dziewczyną szybko podjęliśmy decyzję, że chcemy wziąć w akcji aktywny udział – mówi pan Adam. – W razie potrzeby pozostajemy w pogotowiu. Jesteśmy młodzi, w takich chwilach powinniśmy pomagać – dodaje mężczyzna.

O tym, jak akcja wygląda w praktyce, postanowiliśmy zapytać o. Jana Janusa OFMConv, proboszcza parafii. – Dostajemy różne telefony, część z nich jest nawet z zagranicy – opowiada kapłan. – Dzwonią Polacy, którzy proszą, by zaopiekować się babcią, która pozostała na miejscu i potrzebuje np. żywności, lekarstw – tłumaczy o. Jan. W razie potrzeby gotowi jesteśmy nawet dowieźć osobę starszą do przychodni – tłumaczy kapłan.

Franciszkanie zachęcają do zgłaszania osób w potrzebie. Aby to zrobić, wystarczy zadzwonić pod numer klasztoru: (76) 724 41 77. Telefonicznie mogą się również zgłaszać chętni do wzięcia aktywnego udziału w akcji. Zakonnicy apelują o zwrócenie uwagi na starszych sąsiadów: „Pomóżmy im przetrwać ten czas!”.