Górnicze święto w Lubinie

Jak co roku, dzień św. Barbary, był w diecezji legnickiej świętem pracujących na jej terenie górników i skalników. W Lubinie, w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe uroczystej Mszy św., w intencji górników i ich rodzin przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

We Mszy św. koncelebrowanej, uczestniczyli także: biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, legnicki biskup senior Stefan Cichy, księża proboszczowie parafii leżących w obrębie kombinatu, oraz księża reprezentujący różne instytucje diecezjalne.

Uczestnikami Mszy św. byli górnicy i pracownicy KGHM wraz ze swymi rodzinami, przedstawiciele władz samorządowych, Zarząd KGHM Polska Miedź S.A., dyrektorzy kopalń i spółek. Liturgię ubogacili oprawą muzyczną chór męski i orkiestra Zakładów Górniczych Rudna, oraz asysta górnicza.

Homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Nawiązał w niej do czytań mszalnych oraz postaci patronki górniczego święta.

– Tradycyjnie obchodzimy święto św. Barbary, patronki górników. Modlimy się z górnikami i za górników, za rodziny, za całą społeczność, która jest związana z górnictwem. Ta praca, narażona jest jak wiadomo na szczególne trudności i niebezpieczeństwa, jest tak bardzo potrzebna do wytwarzania tego, co służy naszemu życiu. Ale to nie jest wszystko. Chodzi o coś więcej. Chodzi o to, aby podczas tej pracy, w tym środowisku, tworzyła się wspólnota ludzi żyjących duchem Jezusa Chrystusa i prosimy św. Barbarę, aby jej wstawiennictwo, pomagało nam tym być – mówił Biskup legnicki.

Po Mszy św., przedstawiciele kierownictwa, oddziałów i spółek KGHM oraz instytucji noszących imię inż. Jana Wyżykowskiego, złożyli kwiaty pod jego pomnikiem jak odkrywcy Polskiej Miedzi w Lubinie.

Diecezja Legnicka
Informujemy, że w dniu 14 grudnia (piątek) ze względu na adwentowy dzień skupienia
Legnicka Kuria Biskupia będzie nieczynne