Grób ks. Łańcuckiego w Chojnowie oznaczony przez IPN

Grób ks. Adama Szczepana Łańcuckiego, pierwszego powojennego proboszcza w Chojnowie, został oznaczony przez Instytut Pamięci Narodowej. Do druga mogiła weterana walk o wolność i niepodległość Polski oznaczona na chojnowskim cmentarzu.

Uroczystość odbyła się w niedzielę 11 października. Rozpoczęła się Mszą św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Druga część miała miejsce na chojnowskiej nekropolii. Uczestniczyli w niej przedstawiciel IPN, inicjatorzy tego wydarzenia, rodzina ks. Łańcuckiego, władze miasta i gminy, duchowni, Strzelcy, młodzież Powiatowego Zespołu Szkół oraz mieszkańcy Chojnowa.

Ks. Łańcucki zapisał się w historii nie tylko jako dobry duszpasterz ale i wielki patriota. Na Kresach Wschodnich, skąd pochodził, był kapelanem AK, organizatorem akcji ratowania Żydów z getta w Brzeżanach, angażował się w działalność niepodległościową, organizował pomoc potrzebującym. Prześladowany przez UPA, NKWD, Niemców, a po wojnie przez UB. Kilkakrotnie skazywany na karę śmierci za swoją postawę patriotyczną i duszpasterską. Zmarł 23 maja 1961 roku, pochowany został na cmentarzu w Chojnowie.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica i Niedzieli legnickiej

Scroll Up