Jasełka, kolędy i pastorałki w Krzeszowie

20 stycznia w Krzeszowie odbyła się VIII edycja Festiwalu Trzech Kultur. Pod tą nazwą kryje się przegląd pastorałek, kolęd oraz jasełek z trzech państw: Czech, Niemiec oraz Polski.

Przegląd przyciągnął wielu widzów, którzy obserwowali poczynania młodych oraz starszych wykonawców. A było co oglądać. W tym roku na scenie wystąpiło osiemnastu wykonawców (zespołów oraz solistów). Pojawiły się również dwa zespoły z Republiki Czeskiej. Takiej różnorodności w przedstawieniu jednego tematu dawno nie było.

– Świetny dzień. W ogóle atmosfera jest taka podniosła i wyjątkowa. Wszystkie przedstawienia budują duchowo i dają radość. Myślę, że trzeba to często powtarzać – z uśmiechem powiedział Zdzisław, wieloletni członek zespołu „Olga”.

Podobne emocje towarzyszyły również innym uczestnikom przeglądu. – Super było tutaj wystąpić, zaprezentować kolędę, posłuchać czegoś nowego – stwierdziła Julia z Kamiennej Góry.

W kategorii grup kolędniczych zwycięzcami okazała się grupa wokalna „Dominata” z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Jeleniej Górze wyprzedzając Przedszkole „Stokrotka” z Kamiennej Góry oraz scholę ze wspólnoty p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Starych Bogaczowicach. W kategorii solistów zwycięzców było dwóch. Pierwsze miejsca zajęły Aleksandra Majak z parafii pw.  Św. Piotra i Pawła oraz Zuzanna Wiśniewska z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej – obie z Kamiennej Góry. W kategorii grup jasełkowych bezkonkurencyjny okazał się teatr „Bałałajka” z parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Drzonkowie k/Zielonej Góry, który wyprzedził Koło Teatralne z parafii pw. Św. Barbary w Nowej Rudzie.

Oprócz wystąpień konkursowych na festiwalu wystąpili również artyści poza programem. Wśród nich był m.in. Wojtek, który przy akompaniamencie swoich dziadków wykonał utwór „Świeć gwiazdeczko mała świeć”. Również zespół „Olga” z Kamiennej Góry oraz „Bolkowianie” z Bolkowa urozmaicili czas pomiędzy kolejnymi występami.

Po zamknięciu VIII Festiwalu Trzech Kultur, zebrani tradycyjnie odśpiewali wspólnie kolędę i na prośbę ks. Kustosza stanęli do wspólnego zdjęcia.

Nam natomiast nie pozostaje nic innego jak pogratulować uczestnikom oraz zwycięzcom. Podziękować wszystkim za przybycie i zaprosić na kolejny festiwal muzyczny organizowany przez Krzeszowskie Sanktuarium.  W dniach od 11 – 13 maja br. odbędzie się jubileuszowy – 25. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej.

Artystów oraz widzów gościło Centrum Biblioteczno- Kulturalne Gminy w Krzeszowie. Za organizację festiwalu odpowiadała Fundacja „Europejska Perła Baroku”. Patronat medialny objęli: „Nasz Dziennik”, Tygodnik „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, Radio Plus Legnica.

Rafał Bijak

Diecezja Legnicka