Jubileusz 10-lecia sakry biskupiej Biskupa Marka Mendyka [FILM]

24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie nominat przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku (wspomnienie św. Jana Bosko) w Katedrze Legnickiej Świętych Apostołów Piotra i Pawła z rąk ówczesnego Biskupa Legnickiego Stefana Cichego. Współkonsekretorami byli: abp Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski i bp Stefan Regmunt, biskup zielonogrsko-gorzowski.

Dewiza biskupia: In Verbo Tuo, Domine (Na Twoje Słowo, Panie)

Stolica tytularna: Rusuccuru

Stolica historycznej diecezji w Cesarstwie Rzymskim w prowincji Mauretania Cezarensis, współcześnie kojarzona z miastem Dallis w północnej Algierii. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne.

Od 2008 biskupem tytularnym Rusuccuru jest biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk. Poprzednikami na tej stolicy byli: biskup Denis Hickey, biskup pomocniczy w Rochester, USA (1968-1999) oraz biskup Kevin Farrell, biskup pomocniczy Waszyngtonu, USA (2001-2007).

Zachęcamy do modlitwy w intencji dostojnego Jubilata wypraszając wszelkie potrzebne łaski do posługi pasterskiej, opiekę Matki Bożej Łaskawej oraz wstawiennictwo świętych Patronów.

————————–

ŻYCIORYS

Bp Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 roku w Głuszycy k. Wałbrzycha. Tam również uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 2. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę w Technikum Chemicznym w Żarowie. W 1981 roku po zdaniu egzaminu dojrzałości rozpoczął formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym oraz studia w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

W 1987 roku ukończył studia uzyskując stopień magistra teologii z zakresu teologii pastoralnej. Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w archikatedrze wrocławskiej z rąk ówczesnego metropolity wrocławskiego księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie.

W 1991 roku został skierowany na studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w zakresie: katechetyka. Studia te ukończył w dniu 21 marca 1995 roku obroną pracy doktorskiej pod tytułem: “Liturgiczny wymiar katechezy w świetle katechetycznych dokumentów Kościoła po Soborze Watykańskim II”. Po ustanowieniu przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku diecezji legnickiej został inkardynowany do tejże diecezji.

Od roku 1995 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. Od tego czasu jest również wykładowcą katechetyki w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu – studia w Legnicy. W latach 2001-2005 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego ds. studiów. W latach 2002-2006 był dyrektorem Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego.

Dnia 2 czerwca 2002 roku został uhonorowany godnością prałata – kapelana honorowego Ojca Świętego, a w roku 2004 włączony przez biskupa legnickiego do Kolegium Konsultorów Diecezji Legnickiej, Rady Kapłańskiej oraz Kapituły Katedralnej.

W diecezji pełnił również funkcję wizytatora ds. nauczania religii i koordynatora fundacji “Dzieła Nowego Tysiąclecia”. W 2008 roku został mianowany przez biskupa legnickiego diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych oraz opiekunem duchowym Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej i asystentem kościelnym Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry “Sursum corda” w Legnicy.24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie nominat przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku (wspomnienie św. Jana Bosko) w katedrze legnickiej z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. Współkonsekretorami byli: abp Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski i bp Stefan Regmunt, biskup zielonogrsko-gorzowski.

Aktualnie pełnione funkcje:

• Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego
  • Członek Komisji Duszpasterstwa
  • Członek (z wyboru) Rady Stałej
  • Asystent Rady Szkół Katolickich
  • Członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży
  • Członek Rady Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”

foto: Maria Przystasz

Diecezja Legnicka