Jubileuszowa wizyta biskupia w Zakładzie Karnym

Tradycją diecezji legnickiej są odwiedziny Księży Biskupów w Zakładzie Karnym w Zarębie w Wielki Poniedziałek. W tym roku, była to wizyta jubileuszowa, bo 25. W spotkaniu tym, wziął udział legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk.

– To już tradycja w naszej diecezji, że w Wielki Poniedziałek, księża biskupi odwiedzaj ten jedyny w naszej diecezji Zakład Karny. Jest to okazja do wspólnej modlitwy z osadzonymi za nich samych, a także za ich rodziny i bliskich. Zwyczajowo, jest to także okazja, do przyjęcia przez nich sakramentu bierzmowania. Podobnie jest i w tym roku. Do tego sakramentu przystępuje 9. więźniów, którzy przygotowywali się do niego przez uczestnictwo w katechezach i nabożeństwach – mówi ks. Artur Węgiel, diecezjalny duszpasterz więźniów i pracowników więziennictwa, a zarazem kapelan Zakładu Karnego w Zarębie.

Osadzeni przygotowali też na spotkanie z Biskupem dwie inscenizacje teatralne. To dla nich okazja, aby ukazać swój wkład w przygotowanie do wizyty Biskupa, że będzie wśród nich przebywał i się za nich modlił. Daje im też nadzieję na lepsze jutro. Pierwsza z inscenizacji mówiła o zagubieniu człowieka, o jego słabości, a druga o zamknięciu się na innego człowieka.

– Dziękujemy za obecność wśród nas księdza Biskupa, który w przededniu świąt Wielkanocnych pomaga nam przekroczyć pewien próg nadziei. Niech dar Bożej miłości i dar ludzkiej przyjaźni, towarzyszy naszym niełatwym dniom. Gorąco się o to modlimy i o tą modlitwę prosimy księdza Biskupa – mówili przedstawiciele więźniów zapraszając do udziału w przygotowanym przedstawieniu teatralno-muzycznym i przekazując na jego ręce swój podarunek, w postaci obrazu namalowanego przez jednego z więźniów, pt. Ostatnia Wieczerza.

Biskup Mendyk, odwdzięczył się w nietypowy sposób. Poprosił o gitarę jednego z muzykujących więźniów, a następnie zagrał i zaśpiewał im utwór, który nazwał: Psalm dla więźniów. 

Zakład Karny w Zarębie, ma charakter zakładu karnego półotwartego, w którym w większości przebywają recydywiści. – W jednostce tej, zatrudnienie znajduje ponad 80 % skazanych, na obecnie przebywających 360 osadzonych, ze względu na prowadzone prace inwestycyjne, przy powstawaniu hali produkcyjnej na terenie Zakładu Karnego – mówi rzecznik kapitan Wojciech Dragunowicz.

Wizycie towarzyszyło także spotkanie z dyrekcją i pracownikami Służby Więziennej, oraz z więźniami, m.in., na oddziale szpitalnym.

Obszerna galeria zdjęć na stronie Niedzieli legnickiej

 

Scroll Up