Jubileuszowy Festiwal w Krzeszowie

W roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przystępujemy w Krzeszowie  do organizacji 25. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej.

Tym razem odbędzie się on pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, pani Minister Edukacji Narodowej Marzeny Machałek oraz Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Przez dwa dni, od 11 do 12 maja 2018 roku, pragniemy, aby zabrzmiały w Krzeszowie pieśni o Maryi – Królowej Polski, oraz o ojczyźnie, wolności i walce o niepodległą Polskę.

To będzie również jubileuszowa, bo 25. edycja Festiwalu. Dwadzieścia pięć lat temu, obecny kustosz sanktuarium krzeszowskiego, wraz z grupą przyjaciół z „Solidarności” z Polkowic postanowili wydobyć z zapomnienia pieśni maryjne oraz piosenki patriotyczne. Piosenki, które przez dziesiątki lat towarzyszyły naszym rodakom w walce o wolną Polskę, o naszą tradycję i tożsamość narodową. Wiele z nich znajdowało się na liście zakazanych w czasach PRL. Inicjatorzy Festiwalu uznali wtedy, że uchronienie od zapomnienia patriotycznych, a zarazem bardzo pięknych i melodyjnych polskich piosenek i pieśni okresu walk o niepodległość to nasz wspólny obowiązek.

Przez szesnaście lat Festiwal był organizowany w Polkowicach, natomiast od 2009 roku jest organizowany w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Zapraszamy zatem do krzeszowskiego sanktuarium Przyjaciół i Dobrodziejów, zaangażowanych ludzi dobrej woli, którzy przez te lata przyczynili się do organizacji i trwania tego patriotycznego Festiwalu.

Serdecznie zapraszam do Krzeszowa w sobotę 12 maja od godz. 10.oo na kolejny przegląd zespołów dziecięcych, młodzieżowych oraz zespołów folklorystycznych.

Natomiast w niedzielę 13 maja o godz. 12.oo za wszystkich zaangażowanych i wszystkie zespoły śpiewacze odprawiona będzie dziękczynna Msza Święta oraz odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.

Już teraz zaprasza również na dalsze świętowanie w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W sobotę 9 czerwca 2018 o godz. 18.oo odbędzie się koncert Zespołu Śląsk. Natomiast w sobotę 30 czerwca 2018 zapraszam na koncert Józefa Skrzeka.

Regulamin Festiwalu oraz karta zgłoszenia są do pobrania na stronie www.opactwo.eu

W imieniu organizatorów serdecznie zaprasza ks. Marian Kopko.

Diecezja Legnicka