Kandydatura do diakonatu i prezbiteratu

Od wigilii XXX niedzieli w ciągu roku Kościół diecezji legnickiej ma formalnie trzech kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Przedstawienie kandydatur biskupowi, a więc i całemu Kościołowi diecezji legnickiej odbyło się podczas wieczornej Eucharystii w sobotę 27 października. W legnickiej katedrze pw. Świętych Piotra i Pawła trzej alumni V roku formacji Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej głośno potwierdzili swoją wolę przyjęcia święceń diakonatu, a następnie prezbiteratu. Są to: kl. Łukasz Toporek z parafii pw. św. Józefa Robotnika w Ścięgnach, kl. Artur Jaguszczak z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy oraz kl. Karol Diduszko z parafii pw. św. Jacka w Pogorzeliskach.

Zanim biskup pobłogosławi kandydatów na ostatni etap formacji, liturgia przewiduje swoisty dialog między nimi a biskupem.

Biskup: – Drodzy synowie! Przełożeni i profesorowie, którym zlecono wasze przygotowanie, oraz inni, którzy was znają, wydali o was dobre świadectwo, któremu w pełni ufamy. Dlatego pytam każdego z was: czy, odpowiadając na powołanie Boże, chcesz tak się przygotować, abyś mógł we właściwym czasie godnie przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu i spełniać w Kościele te posługi?

Kandydaci: – Chcę!

– Czy chcesz tak kształtować swoje życie duchowe, abyś mógł wiernie służyć Chrystusowi i Jego mistycznemu Ciału, to znaczy Kościołowi?

– Chcę!

– Kościół z radością przyjmuje wasze postanowienie. Niech Bóg dokończy dzieła, które w was rozpoczął.

Wszyscy: Amen.

Kandydaci przed potwierdzeniem swojej woli odbyli kilkudniowe rekolekcje. Poprowadził je dla nich ks. Wojciech Wójtowicz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

 

Całość relacji na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego.

 

foto: Jędrzej Rams

 

Scroll Up