Karkonoski Orszak Trzech Króli 2020

Po raz dziewiąty  w Uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Jeleniej Góry przeszedł Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego.  Byliśmy jednym z ponad 900 miast w Polsce, w których odbywają się te największe uliczne jasełka. W tym roku towarzyszyło mu hasło  „Cuda, cuda ogłaszają”, zaczerpnięte z kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. Jak tłumaczą organizatorzy, ma być to nawoływanie do wspominania cudów i tych historycznych, jak np. Cud nad Wisłą, którego setną rocznicę, będziemy obchodzić w tym roku, jak i tych niepozornych, które przydarzają nam się każdego dnia. Patronami tego ogólnomiejskiego wydarzenia byli dwaj Wielcy Polacy: św. Jan Paweł II i Sługa Boży ks. Kard. Stefan Wyszyński.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w jeleniogórskiej bazylice, celebrowaną przez ks. Bogdana Żygadło i ks. Mariusza Majewskiego oraz ks. Edwarda Ogrodowicza. Homilię wygłosił ks. Mariusz Majewski. Zachęcał w niej do kontemplacji trzech największych pomników miłości: żłóbka, krzyża i ołtarza. Po Eucharystii ok. godz. 13:00 na ulice miasta wyruszył wielobarwny i rozśpiewany korowód, by dotrzeć do stajenki usytuowanej na Placu Ratuszowym.

W tym roku Trzej Królowie, symbolizujący trzy znane w ówczesnym świecie kontynenty: Europę, Afrykę i Azję jechali konno, choć w Orszaku dostrzec można było niezwykłe zwierzę, czyli „łajbłąda karkonoskiego” – maskotkę jeleniogórskich orszakówJ. W rolę królów wcielili się Panowie: Mirosław Dębski, Marek Niewiadomski i pan Dąbrowski.

W tym niezwykłym tłumie, podążającym do jeleniogórskiego Betlejem szły całe rodziny, dorośli i młodzież.  Po drodze na uczestników orszaku czekało wiele atrakcji. Odegrane zostały cztery sceny tematyczne. Pierwszą przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Katolickich, drugą przedstawili przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 13, kolejne scenki odgrywali uczniowie SP 13 i Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”. Dodatkowo na Placu Ratuszowym kolędy zaśpiewały dzieci z „Okrąglaczka”.

Celem marszu był Plac Ratuszowy. Tam  przed Miejskim Ratuszem stanęła  scena z inscenizacją stajenki, w której narodził się Jezus. Kolorowy korowód pokłonił się Świętej Rodzinie, a Mędrcy złożyli tradycyjne dary: złoto, kadzidło i mirrę. Po dotarciu do jeleniogórskiej stajenki, ks. Bogdan Żygadło odczytał fragment Ewangelii, a potem dawaliśmy świadectwo swojej wiary poprzez wspólne kolędowanie.

Pełna fotorelacja na stronie jeleniogórskiej Bazyliki Mniejszej św. Erazma i Pankracego.