Klerycy w drodze do Matki

Ci, którzy 8 grudnia mają przyjąć strój duchowny, ruszyli w trzydniową wędrówkę do Matki Bożej Łaskawej.

W czwartek 31 sierpnia z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej wyszło pięciu mężczyzn. Jeden w sutannie. To ks. Mateusz Kopania, prefekt alumnów tego seminarium. Czterech pozostałych bez sutanny, bo to klerycy, którzy 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, mają przyjąć strój duchowny. Tradycją seminariów duchownych metropolii wrocławskiej jest to, że pod koniec wakacji poprzedzających obłóczyny alumni wyruszają w pieszą pielgrzymkę do Matki Bożej. W diecezji legnickiej jest to oczywiście Matka Boża Łaskawa w Krzeszowie.

– To moja druga piesza pielgrzymka w życiu. Pierwszą i jedyną dotychczas była identyczna, którą przeszedłem, będąc u progu trzeciego roku formacji w seminarium – mówi ks. Mateusz Kopania. – Przygotowując się do tej pielgrzymki, przypomniałem sobie słowa, jakie wówczas wypowiadali do nas śp. ks. Marek Adaszek, nasz ojciec duchowny, a także ks. Piotr Góźdź, nasz ówczesny prefekt. To było inspirujące wrócić do tamtych chwil. Do słów o powołaniu i sutannie. To był rodzaj rachunku sumienia. Mając za sobą 8 lat kapłaństwa, stało się to dla mnie okazją przemyślenia tego, jak i kiedy używam sutanny jako zewnętrznego znaku bycia księdzem – mówi ksiądz prefekt.

Kleryk Krzysztof Borysewicz wychodząc z Legnicy, z dumą dzierżył tablicę z napisem „Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej”. – Jestem pierwszy raz na pieszej pielgrzymce. Nie przygotowywałem się jakoś szczególnie od strony zewnętrznej. A co do wewnętrznego przygotowania, to mam jedną, główną intencję. Myślę o obłóczynach. Myślę o nich jako okazji do pogłębienia relacji z Panem Bogiem. Okazji, by wejść w ofiarę na rzecz Kościoła, by się całkowicie poświęcić. By nie mieć zahamowań w miłości do Boga i zbytnich obaw w stosunku od siebie. I by jeszcze bardziej zaufać Panu Bogu – mówi alumn legnickiego Domu Ziarna.

pełna relacja na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego

foto: Jędrzej Rams