Komunikaty duszpasterskie – 06.09.2019

INFORMACJE:

1. W środę 12 września Biskup Senior Stefan Cichy obchodzi 21. rocznicę przyjęcia święceń biskupich. Pamiętajmy podczas Eucharystii i w swoich osobistych modlitwach o dostojnym Jubilacie.
  2. Informuję, że z dniem 6 września 2019 roku ks. Piotr Kruczyk, wikariusz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu, został przez Biskupa Legnickiego ustanowiony koordynatorem ds. wszelkich działań związanych z promocją i przygotowaniem wyjazdu młodzieży i studentów diecezji legnickiej na 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taize (ESM), które w tym roku odbędzie się we Wrocławiu.
    Ksiądz Piotr udziela wszelkich informacji dotyczących rejestracji, wyjazdu, przebiegu spotkania. W ciągu najbliższych tygodni zorganizuje również w rejonach naszej diecezji nabożeństwa Taize po których odbędą się spotkania informacyjne dotyczące udziału w ESM. O terminach tych nabożeństw zostaną księża odpowiednio wcześnie poinformowani.
  3. Zapraszam bardzo serdecznie księży na podstronę Wydziału Duszpasterskiego na której z biegiem czasu znajdą księża rzeczy pomocne w duszpasterstwie (tj. prezentacje, konspekty, filmy), które będzie można wykorzystać podczas katechez przygotowujących do sakramentów, jak również w prowadzeniu grup duszpasterskich – www.diecezja.legnica.pl/duszpasterski
  4. Zwracam się z prośbą do wszystkich księży o wysyłanie na adres: duszpasterski@diecezja.legnica.pl wszelkich terminów, które miałyby się znaleźć w kalendarium duszpasterskim 2019/2020 do 30 września br. Ułatwi to nam przygotowanie tego kalendarium w formie drukowanej jak również wprowadzenie całości kalendarium w elektorniczny kalendarz znajdujący się na stronie internetowej diecezji legnickiej.
  5. W wydziale duszpasterskim jestem do dyspozycji księży od poniedziałku do piątku z wyłączeniem wtorku w godzinach 9.00-14.00 Bardzo serdecznie zapraszam do podzielenia się wszelkimi sugestiami i propozycjami wobec wydziału, tak, by stawał się on pomocą w działaniach duszpasterskich na parafii.

ZAPROSZENIA:

1. Zapraszam do udziału w 20. Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół, która odbędzie się w sobotę (7 września) w Krzeszowie
  2. Tego dnia (7 września) odbywa się nabór na kolejny rok nauki w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej (DIMK). Egzamin będzie miał miejsce w siedzibie DIMK w Legnicy przy ul. Jana Pawła II 1 o godz. 10.00.
  3. W dniach 13-15 września odbędą się Rekolekcje dla osób żyjących w związkach po rozwodzie w Ośrodku Caritas przy ul. Okrzei w Legnicy. Szczegółowych informacji udziela Wydział Duszpasterstwa Rodzin oraz ks. dr Mariusz Habiniak.
  4. Przypominam o trzech propozycjach formacyjnych: –
    Diecezjalna Szkoła Liturgiczna im. ks. Marka Adaszka – szczegóły znajdują się na www.diecezja.legnica.pl/dsl
    – Diecezjalna Szkoła Stałego Akolity i Lektora – szczegóły znajdują się na: www.diecezja.legnica.pl/dsa
    – Diakonat Stały – szczegółowe informacje oraz zgłoszenia kandydatów (do połowy września) przyjmuje ks. dr Tomasz Czernik
  5. Zachęcam do włączenia się przeżycie we własnych parafiach ogólnopolskiej inicjatywy „POLSKA POD KRZYŻEM” poprzez zorganizowanie tego dnia wspólnych modlitw w kościele, lub pod krzyżem misyjnym tj. Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, adoracja Krzyża, adoracja Najświętszego Sakramentu. Wszelkie materiały do wykorzystania podczas tego dnia znajdą się do środy na stronie diecezji
  6. Zapraszam na Epilog Pieszej Pielgrzymki Legnickiej, który odbędzie się 21 września (sobota) z Legnicy do Legnickiego Polska. Rozpoczęcie w katedrze legnickiej o godz. 8.30.
  7. Informuję, że 28 września (sobota) odbędzie się Diecezjalny Dzień Skupienia Służby Liturgicznej w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Szczegółowe informacje zostaną dostarczone do wszystkich parafii przez kolporterów oraz umieszczone na stronie diecezji

CIEKAWE WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI:

• 7 września – koncert chóru Greek Byzantine Choir w Bazylice Mniejszej Matki Bożej Łaskawej Krzeszowie w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Udział w koncercie jest płatny.
  • 8-11 września – spotkanie ewangelizacyjne prowadzone przez Benona Wylęgałę (założyciel Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego) w kościele św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach.
    W programie:
    – 9.09 – film „13. Dzień-Fatima” o godz. 19.45, po projekcji Akt Oddania się Matce Bożej;
    – 10.09 (wtorek) – film „Ufam Tobie” o godz. 19.45, po projekcji modlitwa zawierzenia się
    Jezusowi Miłosiernemu;
    – 11.09 (środa) – film „Ja jestem” o godz. 19.45, po projekcji adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
  • 9 wrześniakoncert „W Cieniu Świętej Góry Athos” w wykonaniu Greek Byzantine Choir w Bazylice Mniejszej Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja Bolesławcu. Udział w koncercie jest bezpłatny.
  • 14 wrześniakonferencja na rozpoczęcie IX Tygodnia Wychowania „Zamieszkać z Jezusem” odbywająca się w auli Powiatowego Zespołu Szkół (ul. Poźniaków 2) w Chojnowie.
    W programie m.in.:
    – „Budowanie relacji w procesie wychowania-rozważania wokół hasła Tygodnia Wychowania ‚Zamieszkać z Jezusem’” – bp Marek Mendyk
    – „Św. Jan Paweł II – patron rodzin i ojciec Światowych Spotkań Rodzin” – ks. dr Bogusław Wolański
    – „Rola świadectwa w wychowaniu” – ks. dr Marek Osmulski