Komunikaty duszpasterskie – 11 grudnia 2020

1. 8 grudnia Papież podpisał List Apostolski „Patris corde” (>>czytaj<<) w 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościóła powszechnego. Jednocześnie ogłosił „Rok św. Józefa”, a Penitencjaria Apostolska wydała dekret o odpustach zupełnych (>>zobacz<<). Zachęcam do zapoznania się z powyższymi dokumentami oraz poinformowania wiernych o możliwościach otrzymywania łask duchowych. Szczególnymi miejscami uzyskiwania łask oraz odpustów zupełnych stają się kościoły oraz kaplice pod wezwaniem św. Józefa, które w diecezji legnickiej znajdują się z następujących miejscowościach:

1) Chocianów, kościół pomocniczy pw. św. Józefa,

22) Zgorzelec, kościół pw. św. Józefa Robotnika,

23) Złotniki, kościół filialny pw. św. Józefa Oblubieńca NMP,

24) Złotoryja, kościół pw. św. Józefa Robotnika,

2. W najbliższą niedzielę (13 grudnia) przypada rocznica stanu wojennego. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzimy dzień modlitw za ofiary tego czasu. Znakiem pamięci o tych tragicznych wydarzeniach będzie zapalenie świecy w oknie o godz. 19.30 i modlitwa za ofiary stanu wojennego.

3. Za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwraca się z gorącym apelem do wszystkich osób, które przeszły chorobę COVID-19 o oddawanie osocza. Jak czytamy w Apelu „Badania naukowe potwierdzając, że osocze ozdrowieńców, podane we wczesnej fazie choroby, może zmniejszyć ryzyko zgonu […]. Dawcą może być każdy ozdrowieniec. Wystarczy zgłosić się – nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia – do regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa […]”. Bardzo proszę o umieszczenie powyższego apelu w ogłoszeniach parafialnych przez najbliższe niedziele.

4. Informacje Diecezjalnego Biura Gospodarczego:

1) Podatek od „deszczówki” nie dotyczy parafii,

2) Przypominamy, o możliwości sprostowania błędnych zapisów odnośnie nazewnictwa na rachunkach za energie elektryczną oraz możliwości obniżenia opłat za energię elektryczną w parafiach naszej diecezji. Zajmuje się tym Diecezjalne Biuro Gospodarcze, które wraz z firmą INNPACT podjęło działania w celu tworzenia grupy zakupowej w ramach której istnieje możliwość zakupu energii w niższych, bardziej korzystnych cenach w firmie ORLEN. Informujemy, również iż z dniem 1 stycznia 2021 r. na rachunku za energie elektryczną pojawi się dodatkowa opłata tzw. „opłata mocowa” , która będzie pobierana niezależnie od sprzedawcy. Informujemy, także o możliwości wyrobienia karty Orlen na tańsze paliwo. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się lub kierowanie pytań do: Monika Łukaszów; tel.: 76 7244152; e-mail: dbg@diecezja.legnica.pl

5. Ze względu na obowiązujące przepisy państwowe nie jest możliwym prowadzenie spotkań formacyjnych w dotychczasowej formie, dlatego zachęcam do zorganizowania tych spotkań
na trzy sposoby:

1) Małe grupy (zgromadzenie do 5 osób),

2) Cykliczne nabożeństwa z krótką nauką w kościołach,

3) Spotkanie zdalne poprzez różnego rodzaju platform online.

Jednocześnie zwracam się z prośba o nie zaniedbywanie formacji (szczególnie osób przygotowujących się do sakramentów oraz Służby Liturgicznej) ze względu na trwającą pandemię, lecz szukanie różnych możliwości głoszenia słowa Bożego poprzez dostępne narzędzia i środki.

6. Zachęcam do zorganizowania w swoich parafiach nabożeństwa w duchu Tazie w tych dniach, kiedy było przewidziane 43. Europejskie Spotkanie Młodych (28 grudnia-1 stycznia). Wszelkie potrzebne informacje oraz materiały można znaleźć na stronie wspólnoty: www.taize.fr

7. Diecezja Legnicka włącza się w ogólnopolską inicjatywę „Różaniec do granic czasu”, które odbędzie się w noc sylwestrową z 2020/2021. Na przełomie czasu pragniemy modlić się o powrót Polski i świata do Boga Ojca. Całość składa się z kilku etapów:

1) Przygotowanie – być w stanie łaski uświęcającej oraz zarejestrowanie parafii, zakonów, kaplic, które pragną stać się tej nocy „punktami modlitwy”,

2) Sylwester – cały dzień (31 grudnia) staramy się trwać na czuwaniu, modlitwie w duchu pokuty za łamanie pierwszego przykazania. W ciągu dnia o godz. 12.00 odmawiamy Anioł Pański, o godz. 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a w dowolnym momencie dnia jedną część Różańca – Tajemnice Radosne. O północy wychodzimy
z naszych domów ze świecami i udajemy się na adorację Najświętszego Sakramentu. Adoracja, według organizatorów, może przebiegać na kilka sposób. Jednak ze względu na trwające obostrzenia w diecezji legnickiej zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu wewnątrz kościoła.

3) Gdy kładziemy się spać, modlimy się do Boga Ojca w sposób, jaki podpowiada nam serce. Ważne, żeby były to słowa szczere i prawdziwe. Wierzymy głęboko, że tej nocy Bóg Ojciec pozwoli nam doświadczyć Jego Miłości.

Jeśli ktoś nie ma możliwości udania się na adorację zachęcamy do zapalenia poświęconej już świecy w oknie. Klękamy przed krzyżem, przyzywamy Ducha Świętego. Modlimy się litanią do Boga Ojca, specjalną modlitwą do Boga Ojca oraz ofiarujemy siebie i nasze rodziny Bogu Ojcu. Odmawiamy modlitwę uznania Chrystusa jako Króla naszych serca. Można też odmówić część Chwalebną Różańca.  Program modlitw będzie niedługo dostępny na www.rozaniecdogranic.pl