Komunikaty duszpasterskie – 12 lutego 2021

1. W VI Niedzielę zwykłą 14 lutego Biskup Legnicki wystosował list pasterski, który należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach znajdujących się na terenie diecezji – >>tutaj<<

2. Biskup Legnicki wydał dekret na Rok św. Józefa w którym ukazuje możliwości zyskiwania odpustów zupełnych, ustanawia kościoły jubileuszowe, diecezjalny dzień ku czci św. Józefa, peregrynację Jego obrazu etc. Prosiłbym o zapoznanie się ze wspomnianym dokumentem >>tutaj<<

3. 17 lutego swój dzień patronalny obchodzi Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Pamiętajmy tego dnia w modlitwach wspólnotowych i osobistych o Dostojnym Solenizancie wypraszając wszelkie potrzebne łaski przez orędownictwo Matki Bożej Łaskawej i św. Józefa.

4. Przypominam notę Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ws. Środy Popielcowej: „Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc”.

5. W dniach 14-20 lutego będziemy obchodzili 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Książka „Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2021” (w tym roku bezpłatna) powinna już dotrzeć na parafię. We wspomnianej publikacji znajdują się materiały duszpasterskie tj.: pomoce liturgiczne na każdy dzień (wprowadzenia, homilie, modlitwy wiernych), modlitewnik (rozważania Drogi Krzyżowej, adoracja) etc.

5. „Pierwszy piątek Wielkiego Postu (19 lutego) przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich (…) Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatną sprawą”. (abp Wojciech Pola, Prymas Polski). KEP przygotowała materiały duszpasterskie „Wspólnota ze zranionymi”, które pomogą przeżyć ten dzień we wszystkich wspólnotach parafialnych. Materiały są dostępne na stronie diecezji >>tutaj<< oraz na wspolnotazezranionymi.pl. Tego dnia w katedrze legnickiej o godz. 11.30 odbędzie się Droga Krzyżowa, której będzie przewodniczył ks. Piotr Kot, delegat Biskupa Legnickiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, a o godz. 12.00 Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych pod przewodnictwem ks. prałata Roberta Kristmana, wikariusza generalnego, a homilię wygłosi ks. Piotr Kot.

6. Bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP prosi o sumienną realizację kościelnej procedury wystąpienia z Kościoła katolickiego przez poszczególne parafie. Procedura jest opisana w dwóch dokumentach, które zostały wysłane do wszystkich Księży pod koniec zeszłego roku i w dniu dzisiejszym: „Praktyczne wskazania dot. Ochrony danych osobowych przy wystąpieniach z Kościoła wydane przez KIOD” z 1 grudnia 2020 roku oraz „Dekret Ogólny KEP ws. wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła” z dnia 7 października 2015 roku.

7. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji legnickiej zaprasza do udziału w modlitewnej krucjacie 40 Dni dla Życia – rozpoczęcie 17 lutego br. 960 godzin, godzin, które mogą uratować życie! Każdy, kto chce się włączyć w akcję, wybiera sobie dogodny dla siebie termin i godzinę, następnie poprzez kontakt z koordynatorami wydarzenia wpisuje się do kalendarza modlitwy umieszczonego na stronie internetowej KSM, zobowiązując się tym samym do poświęcenia całej godziny  na modlitwę. Wszelkie pytania można kierować na adres mailowy:  zapisy@40dnidlazycia.pl, telefonicznie pod numerem 513 129 362 lub przez formularz kontaktowy na stronie www.ksm.legnica.pl

8. W związku z przypadającym 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją Stowarzyszenie Centrum Formacji Rodziny z siedzibą w Lubinie 21- 28 lutego 2021organizuje II Tydzień Walki z Depresją. Całość wydarzenia odbywać się będzie bezpłatnie w formie online. Na ostatni dzień konferencji zaplanowana została Msza św. z kościoła Salezjanów pw. Św. Jana Bosko w Lubinie w intencji osób zmagających się z depresją oraz ich bliskich transmitowana poprzez kanały wydarzenia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Szczegółowy harmonogram spotkań znajduje się na stronie: cfrlubin.pl

9. Biskup Legnicki podjął następujące decyzje związane ze zmianami personalnymi w diecezji:

– z dniem 13 lutego br. ks. Maciej Szymanowski zostaje odwołany z funkcji wikariusz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gryfowie Śląskim i mianowany proboszczem parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Biedrzychowicach;

– z dniem 15 lutego br. ks. Jakub Bochyński zostaje odwołany z funkcji wikariusza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Prochowicach i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze.