Komunikaty duszpasterskie – 15.11.2019

 

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Dziękuję wszystkich Księżom, którzy aktywnie włączyli się w obchody rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dziękuję za wszelkie inicjatywy organizowane w parafiach oraz we współpracy z placówkami oświatowymi tj. Msze święte za Ojczyznę, ogniska patriotyczne, apele, czuwania i wiele innych wydarzeń. Jak mawiał Sługa Boże kard. Stefan Wyszyński: Po Bogu więc, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym nasza miłość należy się przede wszystkim naszej ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi”.

2. Najbliższa niedziela jest III Światowym Dniem Ubogich. Zachęcam do zapoznania się z orędziem Papieża Franciszka przeznaczonym na ten dzień. Jednocześnie w tym czasie obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków – materiały duszpasterskie homilia, modlitwa powszechna znajdują się na stronie internetowej diecezji.

3. Informuję, że kalendarze liturgiczne będą do odebrania przez Księży Dziekanów od 25 listopada (poniedziałek) na furcie Legnickiej Kurii Biskupiej.

4. Dziękuję za złożenie zamówień na obrazki kolędowe, które zostało już przesłane do drukarni. Jednocześnie chciałbym poinformować Księży Proboszczów, że tegoroczna cena za obrazki to 10 zł/100 szt. (100 zł/1 000 szt.).

5. Chciałbym przypomnieć o kilku wydarzeniach w ramach Formacji Stałej Prezbiterów:

– 18-21 listopada – rekolekcje kapłańskie w Szklarskiej Porębie
23 listopada – Studium formacyjne prezbiterów (tzw. „kurs proboszczowski)

– 25-28 listopada – Rekolekcje kapłańskie dla Dziekanów w Szklarskiej Porębie
– 29/30 listopada – Dzień skupienia dla prezbiterów z roczników święceń 2011-2018

6. Na głównej stronie internetowej diecezji legnickiej znajduje się kalendarium duszpasterskie, jak również osobna podstrona: diecezja.legnica.pl/kalendarium, gdzie na bieżąco uzupełniane są terminy różnorodnych wydarzeń na terenie diecezji oraz wydarzeń ogólnopolskich. Zachęcam wszystkich Księży do zapoznania się z propozycjami skierowanymi do każdej grupy wiekowej oraz aktywnego udziału w wydarzeniach szczególnie w pobliżu parafii posługiwania. Jednocześnie zachęcam do przesyłania terminów większych wydarzeń, rocznic poświęcenia kościoła itp. na adres: duszpasterski@diecezja.legnica.pl w celu umieszczenia w/w kalendarium. Kalendarium duszpasterskie jest już prawie w całości uzupełnione większymi wydarzeniami na rok 2020.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

Parafia św. Jana Bosko w Lubinie oraz działające przy niej Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II zaprasza 17 listopada (niedziela) na inauguracyjny pokaz filmu z wartościami z cyklu „Kino z sensem”. Listopad to tematyka niepodległości, walki o Ojczyznę. Dlatego pragniemy zatrzymać się nad filmem „Gurgacz – kapelan wyklętych”. Pokaz jest niebiletowany, po seansie będzie można wesprzeć działania Centrum oraz Oratorium młodzieżowe. Następna projekcja jest zaplanowana na 15 grudnia. Wówczas będzie można zobaczyć film „Jak Bóg da”.

Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Polkowicach zaprasza 23 listopada (sobota)
na spotkanie z Dobromirem „Makiem” Makowskim pod hasłem „W mocy Ducha”. Spotkanie odbędzie się w kościele św. Barbary w godzinach 15.00-19.00 gdzie przewidziane są chwile modlitewnego czuwania, Eucharystia oraz dwie osobne konferencje dla młodych i rodziców. Szczegółowy program dostępny na stronie diecezji.

24 listopada (niedziela) w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu będzie gościła pani redaktor Dorota Łosiewicz, która po każdej Mszy świętej będzie głosiła świadectwo nawrócenia oraz opowiadała o uzdrowieniu swojej córki. Spotkanie z panią Łosiewicz będzie również możliwością zapoznania się z jej najnowszą książką „Cuda nasze powszednie”.

Wydział Duszpasterski Legnickiej Kurii Biskupiej oraz działająca przy nim Diecezjalna Szkoła Liturgiczna zapraszają wszystkich chętnych – świeckich i duchownych – do udziału w piątej sesji liturgicznej, która odbędzie się w sobotę, 30 listopada br., w godzinach od 9.00 do 15.00
w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. Treści przedstawiane na tej sesji będą związane z jej głównym tematem: „Duch Święty w liturgii Kościoła”.

Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty zaprasza na kolejne spotkanie dla Kobiet, które odbędzie się 30 listopada (sobota) w godzinach od 14.30 do 19.00 w klasztorze sióstr
w Jeleniej Górze przy ul. Kopernika 1. Spotkanie odbędzie się pod hasłem: „Kobieta utkana z Nieba i dla Nieba do Błogosławieństwa”. Zapisy przyjmuje s. Katarzyna – tel. 731-693-967.

WARSZTATY:

– 22-23 listopada (Polkowice) – Warsztaty dla rodziców i wychowawców: „Jak zrozumieć nastolatka, by mądrze mu towarzyszyć”. Stowarzyszenie „Pro Familia” zapraszana kolejne warsztaty dla rodziców i wychowawców. Tym razem wspomnianą tematykę poruszy pani Maria Zielińska, pedagog. 

– 23 listopada, godz. 9.00-14.00 (Lubin) – Warsztaty „…by nie zbłądzić w świecie dziecięcych emocji”. To zajęcia dla tych, którzy widzą, że ich dzieci dają ponieść się emocjom, którzy chcą pomóc im mądrze zarządzać swoimi uczuciami i je zaakceptować, którzy chcą nauczyć się właściwie reagować na dziecięce wybuchy złości.Na warsztatach: teoria dotycząca dziecięcej emocjonalności i mnóstwo praktycznych ćwiczeń, które pozwolą zastosować zdobytą wiedzę we własnym domu. Prowadzenie: Aneta Rams – terapeuta NEST, żona, mama trójki dzieci i nauczycielka. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretta Molla w Lubinie. Warsztaty są bezpłatne! Zapisy pod numerem telefony Poradni (do 18.11): 697-672-275

REKOLEKCJE, DNI SKUPIENIA:

– 22-24 listopada, (Jelenia Góra) – Dni skupienia dla dziewcząt 14+ pod hasłem: „Święty? vs. Superbohater?”. Siostry ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty zapraszają do swojego klasztoru w Jeleniej Górze na kolejne dni skupienia. Rozpoczęcie o godz. 17.00 w piątek, a zakończenie niedzielnym obiadem ok. 13.30. Koszt: 30 zł. Więcej informacji udziela oraz zapisy przyjmuje s. Magdalena: 661-184-228

29 listopada-1 grudnia (Wyższe Seminarium Duchowne w Legnicy) – Dni skupienia dla maturzystów – rozpoczną się w piątek o godz. 18.00, a zakończą się obiadem w niedzielę o godz. 13.00. Zachęcamy do skorzystania z tej propozycji, która, jak doświadczenie pokazuje, służy skutecznie odnalezieniu pokoju serca tak potrzebnego do podejmowania dojrzałych decyzji. Program skupienia włączony będzie w zwyczajny bieg życia seminaryjnego kleryków. Zapisy i informacje: ks. Tomasz Kołodziej, tel. 76-724-41-56 lub e-mail: x.tkolodziej@interia.pl

– 29 listopada-1 grudnia (Dom na Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie) – Rekolekcje dla małżeństw organizowane przez „Spotkania Małżeńskie”. Zapraszamy wszystkie małżeństwa, które chcą wzmocnić swoją więź małżeńską. Zgłoszenia przyjmują i bliższych informacji udzielają: Irena i Ryszard Orzelscy, e-mail: legnica@spotkaniamalzenskie.pl, tel. 691-832-539

 

ZAPROSZENIA OGÓLNOPOLSKIE

Już po raz 25. diecezja sosnowiecka zaprasza do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Eliminacje do Festiwalu odbywają się w 33 miastach w całej Polsce, a także na Litwie, Ukrainie i Białorusi. Możliwość rejestracji i szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.mfkip.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 listopada. Regulamin oraz wszelkie szczegóły można znaleźć na stronie diecezji legnickiej.

 

CIEKAWE WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

16 listopada | g. 19.30 | Mysłakowice | Zajazd pod Skarpą
7. Karkonoski Bal Niepodległości W programie: aukcja charytatywna, muzyka na żywo, wspólny śpiew pieśni patriotycznych. Koszt: 170 zł od osoby lub 320 zł od pary Rezerwacja i sprzedaż biletów: Małgorzata Wołąkiewicz-Lisiak – tel. 519-575-989 lub Małgorzata Bak – tel. 503-394-206.

23 listopada | g. 19.00 i g. 21.00 | Krzeszów
Nocne Zwiedzanie Krzeszowa. Nocne Zwiedzanie to podróż przez ciemne strychy i klasztorne podziemia, podczas niej poznacie najbardziej tajemnicze i niedostępne miejsca Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie.  Zaopatrzeni w wygodne buty i latarki wejdziecie w głąb ponad 700-letniej historii tego miejsca, spotykając przy tym na żywo historyczne postacie. Jeżeli więc nie boicie się stanąć twarzą w twarz z Michałem Willmannem, czy opatem Bernardem Rosą, to jest to coś właśnie dla Was.

 

 

 

Scroll Up