Komunikaty duszpasterskie – 18 grudnia 2020

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwraca się z gorącym apelem do wszystkich osób, które przeszły chorobę COVID-19 o oddawanie osocza. Jak czytamy w Apelu „Badania naukowe potwierdzając, że osocze ozdrowieńców, podane we wczesnej fazie choroby, może zmniejszyć ryzyko zgonu […]. Dawcą może być każdy ozdrowieniec. Wystarczy zgłosić się – nie wcześniej niż po miesiącu od wyzdrowienia –
do regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa […]”. Bardzo proszę o umieszczenie powyższego apelu w ogłoszeniach parafialnych przez najbliższe niedziele.

2. Tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych Taizé w związku z pandemią będzie miało zupełnie nową – internetową – formułę.  W ten świąteczny czas, w dniach od 27 grudnia 2020 do 1 stycznia 2021 roku, za pomocą transmisji z samego Taizé będzie można wziąć udział w modlitwach, spotkaniach biblijnych i warsztatach. W Diecezji Legnickiej – w łączności z młodymi z całej Europy – ks. Piotr Kruczyk zaprasza do udziału w modlitwie ze śpiewem kanonów z Taizé w środę 30 grudnia 2020 roku o godz. 19.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy (ul. Sikorskiego 1). Szczegółowe informacje na temat udziału w całym spotkaniu można znaleźć tutaj: https://www.taize.fr/pl_article29430.html.

3. W związku z ogłoszoną tzw. „Kwarantanną narodową”, która rozpocznie się 28 grudnia br. oczekujemy na opublikowanie rozporządzenia, na podstawie którego będziemy mogli zaplanować na dzień 31 grudnia: nabożeństwa, Eucharystie oraz udział diecezji w inicjatywie „Różaniec do granic czasu”.

4. Wydział Duszpasterski przygotował projekty dwóch tablic informacyjnych w formacie A2 (szer. 42 cm, wys. 60 cm). Jedna dotyczy zasad bezpieczeństwa i obowiązujących przepisów sanitarnych, a druga zawiera informacje dotyczące przyjmowania Komunii Świętej na rękę.  Wzory dwóch tablic znajdują się na stronie diecezji. Projekty są przygotowane w formie plików, które każda z parafii może wydrukować we własnym zakresie. Jeżeli Księża Proboszczowie byliby zainteresowanie otrzymaniem plików w wersji „do drukarni” bardzo proszę o e-mail na adres: duszpasterski@icloud.com. W wiadomości zwrotnej otrzymają Księża link do pobrania plików z tablicami.

5. „Bądź przy mnie – wsparcie społeczne i duchowe dla pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19”– celem programu jest obniżenie poziomu stresu i podniesienie jakości życia chorych leczonych w szpitalach poprzez zapewnienie im wsparcia społecznego i duchowego. PTODM zaprasza wszystkich, których dotyczy poruszony problem, do wspólnych działań na rzecz dostępności opieki duchowej dla hospitalizowanych chorych na COVID‑19. Aby żaden chory nie był samotny w szpitalu, zwłaszcza w okresie zagrożenia życia, bezradności i umierania i aby nikt nie był pozbawiony opieki duchowej właśnie wtedy, gdy najbardziej jej potrzebuje. Kapelani Szpitali na terenie Diecezji Legnickiej oraz osoby zainteresowane – mogą uzyskać informacje i wskazania w realizacji programu u Ks. Roberta Rynkiewicza, pisząc na email: r_rynkiewicz@interia.pl

6. Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze zwraca się do wszystkich Przewielebnych Księży Proboszczów parafii z dekanatów: Jelenia Góra Wschód, Jelenia Góra Zachód, Karpacz, Szklarska Poręba, Świerzawa o odczytanie podczas ogłoszeń i wywieszenie w gablotach parafialnych apelu o zachowanie ostrożności podczas przygotowań świątecznych. Treść apelu znajduje się na stronie diecezji legnickiej >>zobacz<<.

7. Chciałbym przypomnieć, że taca z Mszy świętej Pasterskiej jest przeznaczona na Fundusz Obrony Życia (FOŻ).Zebrane ofiary należy wpłacić w kasie kurialnej. FOŻ to środki, dzięki którym Caritas Diecezji Legnickiej pomaga rzeczowo samotnym matkom; osobom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych; osobom dotkniętym wszelkiego rodzaju kataklizmami.

8. Zachęcam do głębszego przeżycia wraz z małżeństwami naszych parafii Niedzieli Świętej Rodziny. Na stronie diecezji na początku przyszłego tygodnia zostaną umieszczone materiały zawierające obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, propozycję homilii, modlitwy wiernych oraz błogosławieństwo par małżeńskich do użytku duszpasterskiego.

9. Na zakończenie roku kalendarzowego zachęcam do zorganizowana nabożeństwa eucharystycznego (zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami), które stanie się okazją do dziękczynienia za wszelkie łaski otrzymane w kończącym się roku oraz prośby o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej Łaskawej oraz św. Apostołów Piotra i Pawła w nowym Roku Pańskim 2021.

10. Informuję, że z powodu trwającej pandemii Caritas Diecezji Legnickiej odwołuje tradycyjne Spotkanie Opłatkowe połączone z Balem Osób Niepełnosprawnych, które miało się odbyć 29 grudnia w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.

11. W ostatnich dniach Biskup Legnicki podjął następujące zmiany personalne:

1) ks. Ryszard Wołowski – mianowany wicedziekanem dekanatu Jawor;

2) ks. Marcin Kaluta – odwołany z funkcji wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia NMP i mianowany proboszczem parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Marciszowie;

3) ks. Mateusz Olszewski – odwołany z funkcji wikariusza parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze;

4) ks. Łukasz Kutrowski – odwołany z funkcji wikariusza parafii pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy i mianowany wikariuszem parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze;

5) ks. Norbert Turczynowski – odwołany z funkcji wikariusza parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze i mianowany wikariuszem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu.