Komunikaty duszpasterskie – 19 lutego 2021

1. „Pierwszy piątek Wielkiego Postu (19 lutego) przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich (…) Stając razem do modlitwy wynagradzającej, uczymy się prawdy o wspólnocie Kościoła, w której żadne cierpienie ani grzech nie są prywatną sprawą”. (abp Wojciech Pola, Prymas Polski). KEP przygotowała materiały duszpasterskie „Wspólnota ze zranionymi”, które pomogą przeżyć ten dzień we wszystkich wspólnotach parafialnych. Materiały są dostępne na stronie diecezji oraz na wspolnotazezranionymi.pl.

2. W sobotę 20 lutego klerycy: Marcin Diduszko, alumn 4. roku oraz Kacper Juszczak i Dawid Dziedziejko, alumni 3. roku Wyższego Seminarium Duchownego przyjmą posługę lektoratu w kaplicy seminaryjnej. Polecamy kleryków modlitwom wszystkich wspólnot parafialnych jak również prosimy o codzienną modlitwę w intencji nowych, świętych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych z naszej diecezji oraz o uświęcenie kapłanów.

3. Jak co roku 2. Niedziela Wielkiego Postu (28 lutego) przeżywana jest w Polsce jako „Dzień modlitwy, postu i solidarności z Misjonarzami”. W tym roku obchodzimy go pod hasłem: „Żyjmy Eucharystią”. Przypominam, że tego dnia wspieramy polskich misjonarzy poprzez składanie ofiar do puszek na Dzieło Pomocy „Ad gentes”.Zebrane ofiary proszę wpłacać do kasy kurialnej.

4. Od dwóch lat w naszej diecezji przygotowuje się do przyjęcia chrztu, bierzmowania i Eucharystii pięciu dorosłych kandydatów. Okres Wielkiego Postu będzie dla nich szczególnie ważnym czasem poprzedzającym przyjęcie tych sakramentów w Wigilię Paschalną w legnickiej katedrze. Zachęcam do duchowego wspierania tych osób, a także do uczestniczenia wraz z nimi w celebracjach I, III, IV i V niedzieli Wielkiego Postu w naszej katedrze. Będą one również transmitowane w te dni od godz. 10.00 na stronie diecezji legnickiej oraz katedry.

5. W Środę Popielcową ruszył „modlitewny flashmob” – codziennie w wyznaczonych miejscach o godz. 15.00młodzież oraz wszyscy chętni gromadzą się na Koronce
do Miłosierdzia Bożego
w intencji życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Każdego dnia Wielkiego Postu w poszczególnych miastach zapraszamy do modlitwy:

– 17.02-28.02 w Polkowicach(w Rynku, obok kościoła pw. św. Barbary)

– 01.03-7.03 w Legnicy(kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski)

– 08.03-14.03 na Facebooku(profil KSM Diecezji Legnickiej)

– 15.03-21.03 w Lubinie(kościół pw. św. Wojciecha)

– 22.03-28.03 w Bolesławcu(kościół pw. św. Cyryla i Metodego)

6. W nawiązaniu do listu pasterskiego Biskupa Legnickiego odczytywanego w diecezji legnickiej 14 lutego br. zachęcam do przeżywania środy i piątku w Wielki Poście wedle zaproponowanych przez Księdza Biskupa momentów wspólnej modlitwy:

1) Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu (jeżeli nie ma takiej możliwości to wyznaczone godziny adoracji)

2) Wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 00

3) Dłuższy czas sprawowania sakramentu pokuty i pojednania

4) Podjęcie dobrowolnego postu w intencji ustania pandemii oraz znajdowania dobrych rozwiązań wszystkich trudnych spraw z nią związanych, a także w intencji Waszych wspólnot parafialnych

7. Sekretarz Generalny KEP prosi o sumienną realizację kościelnej procedury w tym zakresie przez poszczególne parafie. Całość procedury jest opisana w dwóch dokumentach, które już były wysłane do wszystkich Księży: „Praktyczne wskazania dot. Ochrony danych osobowych przy wystąpieniach z Kościoła” z 1 grudnia 2020 roku oraz „Dekret Ogólny KEP ws. wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła” z dnia 7 października 2015 roku.

8. W związku z przypadającym 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją Stowarzyszenie Centrum Formacji Rodziny z siedzibą w Lubinie 21- 28 lutego 2021organizuje II Tydzień Walki z Depresją. Całość wydarzenia odbywać się będzie bezpłatnie w formie online. Na ostatni dzień konferencji zaplanowana została Msza św. z kościoła Salezjanów pw. Św. Jana Bosko w Lubinie w intencji osób zmagających się z depresją oraz ich bliskich transmitowana poprzez kanały wydarzenia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Szczegółowy harmonogram spotkań znajduje się na stronie: cfrlubin.pl

9. Od I Niedzieli Wielkiego Postu przez 6 kolejnych tygodni Biskup Legnicki zaprasza na spotkanie ze Słowem Bożym na platformie YouTube, gdzie będzie prowadził serię „Inspiracje pasyjne”. Kolejne odcinki będą publikowane w każdą Niedzielę o godz. 10.00 na kanale „Zaginione owce”: youtube.com/zaginioneowce

10. Z dniem 17 lutego br. Waldemar Ćwikliński, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Lubinie otrzymał od Biskupa Legnickiego godność Kanonika Honorowego Kapituły Katedralnej.