Komunikaty duszpasterskie – 2 października 2020

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Na stronie diecezji umieszczony został „List pasterski KEP z okazji nachodzącego XX Dnia Papieskiego”, który należy odczytać w 27. Niedzielę zwykłą 4 października br. List w formie „do wydruku” można pobrać ze strony >>zobacz<<

2. Przypominam i zapraszam wszystkich Księży Dziekanów na konferencję, która odbędzie się 8 października (czwartek) od godz. 9.30 w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

3. W czwartek Biskup Legnicki będzie przewodniczył Mszy świętej inaugurującej nowy rok akademicki 2020/2021 w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy. Kolejne rok formacji do kapłaństwa rozpoczęło łącznie 19 kleryków wraz z alumnami przebywającymi na praktykach duszpasterskich. Pierwszy rok formacji rozpoczęło 2 kandydatów.

4. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego zwraca się z prośbą do Przewielebnych Księży Proboszczów o zorganizowanie zbiórki darów natury (owoce, warzywa, przetwory i inne art. żywnościowe) na potrzeby naszego WSD, w którym przygotowują się kandydaci do kapłaństwa, a także odbywają się różne spotkania o charakterze formacyjnym. Jesteśmy wdzięczni za każdy dar serca. Księży, którzy będą chcieli przekazać dary prosimy o kontakt z ks. Dyrektorem Tomaszem Kołodziejem, kom. +48-666-698-864.

5. Zgodnie z dekretem Biskupa Stefana Cichego z dnia 10 października 2007 roku w którym pisał „(…) zezwalam, aby odtąd święty Dominik Savio był patronem Służby Liturgicznej Diecezji Legnickiej i zarządzam, by 10 października każdego roku we wspólnotach parafialnych uroczyście obchodzić kolejne rocznice dzisiejszego wydarzenia” zachęcam wszystkich księży, opiekunów parafialnych Służb Liturgicznych, by rocznicę ustanowienia św. Dominika Savio patronem SL, czyli sobotę (10 października), przeżyć w tej wspólnocie w sposób uroczysty poprzez celebrację Eucharystii, wspólnotowy udział w nabożeństwie różańcowym oraz agapę. Materiały duszpasterskie do wykorzystania tego dnia zostaną umieszczone na początku tygodnia na stronie diecezjalnej.

6. W tym tygodniu dotrą do wszystkich Księży Proboszczów dwie informacje dotyczącą spotkań rejonowych dla księży (26-29 października) oraz corocznych badań praktyk religijnych (18 października) wraz z formularzem, który również dołączam do niniejszej wiadomości.

7. Wyższe Seminarium Duchowne zaprasza młodzież męską ze szkół ponadpodstawowych i studentów do udziału w wędrówce po górach, podczas której będzie można porozmawiać o życiu, powołaniu, swojej przyszłości. Wyprawy po Karkonoszach i Górach Izerskich będą organizowane w towarzystwie ojca duchownego, przewodnicka PTTK oraz ciekawych ludzi, raz w miesiącu pod hasłem: „Dobre Rozeznanie Powołania”. Pierwsza wyprawa odbędzie się w sobotę 10 października 2020 roku. Chętni mogą się zgłasza poprzez Wielebnych Księży Proboszczów lub bezpośrednio do Tomasz Metelicy: powolanie@diecezja.legnica.pl lub tel. 880-644-402. Szczegółowe informacje >>tutaj<<

8. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do składania wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków planowane do przeprowadzenia w roku udzielenia dofinansowania. Wnioski o dofinansowanie zadań realizowanych ze środków pozostających w dyspozycji ministra należy wypełnić i wysłać za pośrednictwem systemu EBOI w terminie do 31 października 2020 roku. Informujemy, że pomocy i konsultacji przy sporządzaniu wniosków o dofinansowanie oraz rozliczaniu przyznanych dotacji w godzinach 7:30 – 15:30 udziela Anna Dubińska-Diecezjalne Biuro Gospodarcze, tel. 76 724 41 63, e-mail: ue@diecezja.legnica.pl

9. Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Diecezji Legnickiej organizuje kolejną edycję Kursu Ceremoniarzy. W kursie powinni uczestniczyć starsi lektorzy, którzy odznaczają się gorliwością w służbie ministranckiej i są w już w klasie VIII szkoły podstawowej. Kurs będzie zorganizowany w sześciu jednodniowych zjazdach, które ze względu na stan epidemii, odbywać się będą w przestrzeni katedry legnickiej. Zapisy przyjmuje ks. Mateusz Rycek do 17 października na adres poczty elektronicznej: ministrant@diecezja.legnica.pl lub telefonicznie pod numerem: 513-982-146. W dniu rozpoczęcia kursu, kandydat powinien przekazać pisemną zgodę o rodziców, której szablon będzie do pobrania na stronie diecezji i jest dołączony do niniejszych komunikatów.

10. Diecezjalna Szkoła Liturgiczna im. ks. Marka Adaszka ogłasza nabór uczestników na zajęcia prowadzone w roku 2020/2021. DSL jest skierowana doosób dorosłych (kobiet i mężczyzn) od 20 lat wzwyż, które pragną pogłębić swoją formację chrześcijańską i liturgiczną oraz są gotowe do angażowania się w życie liturgiczne parafii. Celem DSL jest bowiem nie tylko formacja poszczególnych osób, ale pomoc w kształtowaniu parafialnego zespołu liturgicznego. Zajęcia DSL będą się odbywały w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Spotkanie inauguracyjne odbędzie się 17 października 2020 r.w godz. 10.30-14.30. Szczegółowe informacje: diecezja.legnica.pl/dsl

11. Do 5 października trwa rekrutacja na Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne, które umożliwiają uzyskanie kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela religii we wszystkich typach szkół z wyjątkiem szkół specjalnych. Słuchacze otrzymują indeksy Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Studia są adresowane do absolwentów szkół wyższychposiadających tytuł magistra. Studia trwają cztery semestry (dwa lata). Zajęcia odbywają się w soboty w Diecezjalnym Centrum Edukacyjnym w Legnicy (Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1). Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Katechetycznym oraz na stronie diecezji.

12. Biskup Legnicki z dniem 1 października podjął następujące decyzje ws. zmian personalnych:

– ks. Józef Adamowicz – mianowany rezydentem przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworze;

– ks. Dariusz Andrzejewski – mianowany administratorem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gromadce;

– ks. Bogdan Bednarczyk – mianowany rezydentem przy parafii pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu;

– ks. Paweł Jagusz – mianowany rezydentem przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Leśnej.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

 

Serdecznie zapraszamy na coroczną Pielgrzymkę Żywego Różańca do Krzeszowa, która odbędzie się w sobotę (3 października) na terenie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. W programie m.in. uroczysta Msza Święta, wykład oraz występy zespołów folklorystycznych. Szczegółowy program na stronie diecezji oraz krzeszowskiej bazyliki.

***
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Pod kierunkiem Haliny Bałackiej-Kłak przygotowywane jest taneczne wydarzenie artystyczne dedykowane św. Janowi Pawłowi II. Wystąpi w nim około 70 osób: dzieci, młodzież i dorośli. Poprzez taniec, chcą oddać cześć św. Janowi Pawłowi II. Pokaz odbędzie się 4 października 2020 roku o g. 15.00 na placu przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa (oś. Kwiatowe) w Bolesławcu.

***

Zapraszamy wszystkie dzieci Diecezji Legnickiej w sobotę 10-ego października 2020 roku na III Pielgrzymkę dzieci do Krzeszowa. W tym ERM oraz Podwórkowe Koła Żywego Różańca. W tym roku przygotowaliśmy wiele atrakcji, to m.in. towarzyszący pielgrzymce Przegląd Piosenki dla Dzieci, gra terenowa, zabawy na dmuchańcach, agapa oraz gala nagród połączona z wielką loterią fantową. Odbędzie się także Msza Święta, która specjalnie z okazji pielgrzymki zostanie odprawiona w przepięknym Kościele Brackim.

***

W dniach 19-23 października 2020 roku w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy (godz. 19.00-21.00) zapraszamy na KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI. Codziennie od poniedziałku do piątku odbywać się będą spotkania, poświęcone różnym tematom. Będzie mowa o pięknie sakramentu małżeństwa, naturalnym planowaniu rodziny, małżeńsko-rodzinnej komunikacji i sposobach rozwiązywania konfliktów. Spotkania poprowadzą specjaliści, m.in. ksiądz, lekarz, psycholog, prawnik i policjant.  Zgłoszenia: e-mail: mbkplegnica@op.pl, telefon: 668-885-735

 

REKOLEKCJE, DNI SKUPIENIA:

***

– 9-11 października, (Jelenia Góra) – Dni skupienia dla dziewcząt 16. Siostry ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty zapraszają do swojego klasztoru w Jeleniej Górze na kolejne dni skupienia. Rozpoczęcie o godz. 17.00 w piątek, a zakończenie niedzielnym obiadem ok. 13.30. Koszt: 50 zł. Więcej informacji udziela oraz zapisy przyjmuje s. Magdalena: 661-184-228

***

10 października (Polkowice, kościół pw. św. Michała Archanioła) – Dzień skupienia
dla małżeństw pod hasłem: „5 języków miłości”.
W programie: różaniec, konferencja, adoracja, spowiedź, Eucharystia. Zapisy:
skupieniedlamalzenstw@gmail.com.

 

WARSZTATY:

***

– 9 października, godz. 18.00-20.00 (Lubin) – Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawała II zaprasza na warsztaty pt: „Czym jest zdrowy i niezdrowy perfekcjonizm, jak perfekcjonizm wpływa na nasze poczucie wartości i w czym nam przeszkadza a w czym pomaga?”, które poprowadzi Edyta Rząsa (terapeuta, trener, pedagog). Ilość miejsc ograniczona. Koszt 20 zł. Obowiązują wcześniejsze zapisy na www.cfr.pl

 

WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

 

3 października | godz. 21.00 | Legnica | kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Nocna Piesza Pokutna Pielgrzymka do Legnickiego Pola

***

4 października | Olszyna | parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

Katechezy s. Anny Czajkowskiej o czyśćcu i pomocy duszom czyśćcowym

***

5 października | godz. 19.00 | Jelenia Góra | kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Spotkanie biblijne pt. „Abraham”. Prowadzący: ks. dr Piotr Kot.

***

9 października | godz. 19.00 | Polkowice | kościół pw. św. Michała Archanioła

Koncert: „W górę serca”; usłyszeć będzie można  m.in. utwory Franza Szuberta w wykonaniu: Piotra Palkowskiego (piano), Katarzyny Schulz (skrzypce) oraz Olgierda Żemojtela (wiolonczela). 

 

Scroll Up