Komunikaty duszpasterskie – 20.09.2019

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Dziękuję bardzo wszystkich księżom, osobom zakonnym oraz świeckim za ogromne zaangażowanie w przygotowaniu we własnych wspólnotach parafialnych inicjatywy „Polska pod Krzyżem”. Dzięki tym propozycjom wiele osób mogło duchowo skorzystać z różnych wydarzeń w wielu miejscach naszej diecezji. Jednym z wyznaczników tego zaangażowania były materiały duszpasterskie umieszczone na stronie diecezji legnickiej, które zostały pobrane w liczbie ponad 4 tysięcy. Jeżeli księża dysponują relacjami wydarzeń prosiłbym o przesłanie krótkiego tekstu opisujące inicjatywę oraz do 8 wybranych zdjęć, które umieścimy na stronie diecezji legnickiej. Materiał należy przesłać na adres: duszpasterski@diecezja.legnica.pl

2. Na stronie diecezji umieszczony został „List pasterski KEP z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego”, który należy odczytać w najbliższą niedzielę 22 września. List w formie „do wydruku” można pobrać >>tutaj<<.

3. Powyższy list Konferencji Episkopatu Polski zapowiada październik 2019 – Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym pod hasłem „Ochrzczeni i posłani”. Wszelkie materiały duszpasterskie jakie mogą nam pomóc w pracy parafialnej, jak również katechetycznej tj. codzienne rozważania różańcowe, plakaty, spoty, filmy z młodymi misjonarzami (w tym jeden z Joanną Mackieło, która pochodzi z naszej diecezji, z Jeżowa Sudeckiego) można znaleźć na stronie Papieskich Dzieł Misyjnych pod adresem: www.missio.org.plwww.missio.org.pl

4. Już dzisiaj w imieniu Biskupa Legnickiego chciałbym zaprosić wszystkich Księży Dziekanów na „Konferencję Dziekanów”, która odbędzie się 11 października 2019 roku (piątek) od godz. 10.00. List z zaproszeniem otrzymają księża w przyszłym tygodniu wraz ze szczegółowym planem spotkania.

5. W wydziale duszpasterskim będziemy przygotowywali obrazki kolędowe. W ciągu najbliższych tygodni zostanie przygotowany projekt oraz przedstawiony wszystkim księżom Proboszczom. Zamówienia obrazków będą dobrowolne wedle indywidualne zapotrzebowania i zrealizowane na początku grudnia.

6. Na stronie diecezji zostały umieszczone „Obowiązki parafii wynikające z ustawy prawo ochrony środowiska” dotyczy to parafii, których obiekty są ogrzewane w oparciu o kotły opalane węglem kamiennym, koksem, drewnem, olejem lub paliwem gazowym. Bardzo proszę o zapoznanie się z w/w obowiązkami.

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

– Zapraszam jutro (21 września) na Epilog Pieszej Pielgrzymki Legnickiej z Legnicy do Legnickiego Polska. Zapisy pod katedrą legnicką rozpoczną się od godz. 7.45. Następnie o godz. 8.30 zostanie udzielone błogosławieństwo na rozpoczęcie epilogu. Koszt udziału w epilogu to 5 zł.

– Zapraszam 28 września na IV. sesję liturgiczną „Maryja Dziewica-wzór w oddawaniu czci Bogu”, która odbędzie się w Bolesławcu (Bolesławiecki Ośrodek Kultury) w godzinach 9.00-15.00. Spotkanie ma formę otwartą, zapraszamy wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę teologiczną, jak również doświadczyć mocy głoszonego Słowa podczas celebracji.

Dni skupienia:

28 wrześniadiecezjalny dzień skupienia Służby Liturgicznej w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Szczegółowy program znajduje się >>tutaj<<. Informacji udziela także ks. Mateusz Rycek, który oczekuje na wcześniejsze informacje o przyjeździe i ilości osób. Prosiłbym Księży Dziekanów o zadbanie, by pojawiła się delegacja z każdej parafii dekanatu, a wyjazd odbywał się we wspólnocie dekanalnej.

28 wrześniadzień skupienia dla dziewcząt „Nie zwleka Pan z wypełnieniem Obietnicy” organizowany przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Legnicy.

Warsztaty:

27-28 września (Bolesławiec) – Warsztaty „7 sekretów efektywnego ojcostwa”. Warsztaty poświęcone m.in. wykorzystaniu umiejętności przydatnych do wzmocnienia więzi z dzieckiem na każdym etapie jego rozwoju, rozpoznaniu silnych i słabych stron swojego ojcostwa. Koszt udziału to 185 zł. Zapisy prowadzone są poprzez stronę: www.tato.net/wydarzenia/boleslawiec

28 września (Lubin) – Warsztaty „Żeby dzieci nas słuchały… czyli jak dogadać się z własnym dzieckiem”. Problemem, z którym mierzy się większość rodziców jest właśnie ten – jak spowodować, żeby dziecko słuchało i robiło to, o co prosi rodzic. Zajęcia poprowadzi Aneta Rams, terapeuta NEST, nauczycielka, żona i mama. Udział w zajęciach jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy.

– Przypominam o propozycjach formacyjnych:
Diecezjalna Szkoła Liturgiczna im. ks. Marka Adaszka – szczegóły znajdują się >>tutaj<<
Diecezjalna Szkoła Stałego Akolity i Lektora – szczegóły znajdują się >>tutaj<<

ZAPROSZENIA OGÓLNOPOLSKIE

6 października odbędzie się I Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę pod hasłem „Wiele zostało wam powierzone”. Pielgrzymka jest zaproszeniem do wyrażania Bogu wdzięczności za otrzymane dary i podjęcia bardziej świadomej współpracy z Bogiem w realizacji własnego powołania. Pobyt w naszym narodowym sanktuarium będzie okazją do modlitwy o mądrość, oddania firm Bogu przez Maryję oraz integracji katolickich przedsiębiorców w służbie ojczyzny i Kościoła. Proszę o pomoc w poinformowaniu katolickich przedsiębiorców o możliwości wspólnej modlitwy, formacji i spotkania. Informacje i zapisy na stronie: www.pielgrzymkaprzedsiebiorcow.pl

CIEKAWE WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

21 września | g. 10.00-19.30 | Legnica | Centrum Spotkań im. Jana Pawła II
Międzynarodowy Kongres św. Hildegardy

26 września | g. 18.00 | Legnica | klasztor ojców Franciszkanów (ul. Rataja 23)
Spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w ramach którego zapraszamy na Mszę świętą oraz wykład Biskupa Pomocniczego Marka Mendyka pt. „Wychowanie do słuchania Słowa Bożego”

27 września | g. 19.30 | Lubin | kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe
Nabożeństwo TAIZE oraz spotkanie organizacyjne dotyczące wyjazdu na 42. Europejskie Spotkanie Młodych do Wrocławia, które poprowadzi ks. Piotr Kruczyk, diecezjalny koordynator wyjazdu na ESM.