Komunikaty duszpasterskie – 20.09.2019

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Dziękuję bardzo wszystkich księżom, osobom zakonnym oraz świeckim za ogromne zaangażowanie w przygotowaniu we własnych wspólnotach parafialnych inicjatywy „Polska pod Krzyżem”. Dzięki tym propozycjom wiele osób mogło duchowo skorzystać z różnych wydarzeń w wielu miejscach naszej diecezji. Jednym z wyznaczników tego zaangażowania były materiały duszpasterskie umieszczone na stronie diecezji legnickiej, które zostały pobrane w liczbie ponad 4 tysięcy. Jeżeli księża dysponują relacjami wydarzeń prosiłbym o przesłanie krótkiego tekstu opisujące inicjatywę oraz do 8 wybranych zdjęć, które umieścimy na stronie diecezji legnickiej. Materiał należy przesłać na adres: duszpasterski@diecezja.legnica.pl

2. Na stronie diecezji umieszczony został „List pasterski KEP z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego”, który należy odczytać w najbliższą niedzielę 22 września. List w formie „do wydruku” można pobrać >>tutaj<<.

3. Powyższy list Konferencji Episkopatu Polski zapowiada październik 2019 – Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym pod hasłem „Ochrzczeni i posłani”. Wszelkie materiały duszpasterskie jakie mogą nam pomóc w pracy parafialnej, jak również katechetycznej tj. codzienne rozważania różańcowe, plakaty, spoty, filmy z młodymi misjonarzami (w tym jeden z Joanną Mackieło, która pochodzi z naszej diecezji, z Jeżowa Sudeckiego) można znaleźć na stronie Papieskich Dzieł Misyjnych pod adresem: www.missio.org.plwww.missio.org.pl

4. Już dzisiaj w imieniu Biskupa Legnickiego chciałbym zaprosić wszystkich Księży Dziekanów na „Konferencję Dziekanów”, która odbędzie się 11 października 2019 roku (piątek) od godz. 10.00. List z zaproszeniem otrzymają księża w przyszłym tygodniu wraz ze szczegółowym planem spotkania.

5. W wydziale duszpasterskim będziemy przygotowywali obrazki kolędowe. W ciągu najbliższych tygodni zostanie przygotowany projekt oraz przedstawiony wszystkim księżom Proboszczom. Zamówienia obrazków będą dobrowolne wedle indywidualne zapotrzebowania i zrealizowane na początku grudnia.

6. Na stronie diecezji zostały umieszczone „Obowiązki parafii wynikające z ustawy prawo ochrony środowiska” dotyczy to parafii, których obiekty są ogrzewane w oparciu o kotły opalane węglem kamiennym, koksem, drewnem, olejem lub paliwem gazowym. Bardzo proszę o zapoznanie się z w/w obowiązkami.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

– Zapraszam jutro (21 września) na Epilog Pieszej Pielgrzymki Legnickiej z Legnicy do Legnickiego Polska. Zapisy pod katedrą legnicką rozpoczną się od godz. 7.45. Następnie o godz. 8.30 zostanie udzielone błogosławieństwo na rozpoczęcie epilogu. Koszt udziału w epilogu to 5 zł.

– Zapraszam 28 września na IV. sesję liturgiczną „Maryja Dziewica-wzór w oddawaniu czci Bogu”, która odbędzie się w Bolesławcu (Bolesławiecki Ośrodek Kultury) w godzinach 9.00-15.00. Spotkanie ma formę otwartą, zapraszamy wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę teologiczną, jak również doświadczyć mocy głoszonego Słowa podczas celebracji.

Dni skupienia:

28 wrześniadiecezjalny dzień skupienia Służby Liturgicznej w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Szczegółowy program znajduje się >>tutaj<<. Informacji udziela także ks. Mateusz Rycek, który oczekuje na wcześniejsze informacje o przyjeździe i ilości osób. Prosiłbym Księży Dziekanów o zadbanie, by pojawiła się delegacja z każdej parafii dekanatu, a wyjazd odbywał się we wspólnocie dekanalnej.

28 wrześniadzień skupienia dla dziewcząt „Nie zwleka Pan z wypełnieniem Obietnicy” organizowany przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Legnicy.

Warsztaty:

27-28 września (Bolesławiec) – Warsztaty „7 sekretów efektywnego ojcostwa”. Warsztaty poświęcone m.in. wykorzystaniu umiejętności przydatnych do wzmocnienia więzi z dzieckiem na każdym etapie jego rozwoju, rozpoznaniu silnych i słabych stron swojego ojcostwa. Koszt udziału to 185 zł. Zapisy prowadzone są poprzez stronę: www.tato.net/wydarzenia/boleslawiec

28 września (Lubin) – Warsztaty „Żeby dzieci nas słuchały… czyli jak dogadać się z własnym dzieckiem”. Problemem, z którym mierzy się większość rodziców jest właśnie ten – jak spowodować, żeby dziecko słuchało i robiło to, o co prosi rodzic. Zajęcia poprowadzi Aneta Rams, terapeuta NEST, nauczycielka, żona i mama. Udział w zajęciach jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy.

– Przypominam o propozycjach formacyjnych:
Diecezjalna Szkoła Liturgiczna im. ks. Marka Adaszka – szczegóły znajdują się >>tutaj<<
Diecezjalna Szkoła Stałego Akolity i Lektora – szczegóły znajdują się >>tutaj<<

 

ZAPROSZENIA OGÓLNOPOLSKIE

6 października odbędzie się I Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę pod hasłem „Wiele zostało wam powierzone”. Pielgrzymka jest zaproszeniem do wyrażania Bogu wdzięczności za otrzymane dary i podjęcia bardziej świadomej współpracy z Bogiem w realizacji własnego powołania. Pobyt w naszym narodowym sanktuarium będzie okazją do modlitwy o mądrość, oddania firm Bogu przez Maryję oraz integracji katolickich przedsiębiorców w służbie ojczyzny i Kościoła. Proszę o pomoc w poinformowaniu katolickich przedsiębiorców o możliwości wspólnej modlitwy, formacji i spotkania. Informacje i zapisy na stronie: www.pielgrzymkaprzedsiebiorcow.pl

 

CIEKAWE WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

21 września | g. 10.00-19.30 | Legnica | Centrum Spotkań im. Jana Pawła II
Międzynarodowy Kongres św. Hildegardy

26 września | g. 18.00 | Legnica | klasztor ojców Franciszkanów (ul. Rataja 23)
Spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 w ramach którego zapraszamy na Mszę świętą oraz wykład Biskupa Pomocniczego Marka Mendyka pt. „Wychowanie do słuchania Słowa Bożego”

27 września | g. 19.30 | Lubin | kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe
Nabożeństwo TAIZE oraz spotkanie organizacyjne dotyczące wyjazdu na 42. Europejskie Spotkanie Młodych do Wrocławia, które poprowadzi ks. Piotr Kruczyk, diecezjalny koordynator wyjazdu na ESM.

Scroll Up