Komunikaty duszpasterskie – 22.11.2019

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Najbliższa niedziela to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata – jest to święto patronalne Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Eucharystycznego Ruchu Młodych. Wszystkich członków tych ruchów i stowarzyszeń zawierzamy Bożej Opatrzności. Zachęcam do odnowienie Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana podczas sumy parafialnej. 

2. W poniedziałek na stronie diecezji zostanie umieszczony List Pasterski Biskupa Legnickiego przeznaczony na 1. Niedzielę Adwentu.

3. W przyszłą niedzielę, 1. Niedzielę Adwentu, rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Zachęcam wszystkich Księży do organizowania, w miarę możliwości, katechez dla osób dorosłych, nabożeństw eucharystycznych oraz różnego rodzaju inicjatyw, które pomogą zarówno nam samym, jak i powierzonym naszej trosce duszpasterskiej ludziom jeszcze głębiej przeżywać tajemnicę Eucharystii. Na początku przyszłego tygodnia na stronie diecezji zostanie umieszczona propozycja krótkich, 3-minutowych homilii na Roraty dla osób dorosłych.

4. Informuję, że kalendarze liturgiczne są już do odebrania przez Księży Dziekanów na furcie Legnickiej Kurii Biskupiej.

5. Formacja Stała Prezbiterów:

– 23 listopada – Studium formacyjne prezbiterów (tzw. „kurs proboszczowski)
– 25-28 listopada – Rekolekcje kapłańskie dla Dziekanów
– 29/30 listopada – Dzień skupienia dla prezbiterów z roczników święceń 2011-2018

6. 30 listopada odbędzie się adwentowy dzień skupienia dla katechetów organizowany przez Wydział Katechetyczny, który będzie połączony z obchodami jubileuszy o. Józefa Szańcy OFMConv. – 50-lecie święceń prezbiteratu oraz 75. urodziny. Serdecznie polecamy Dostojnego Jubilata modlitwom wszystkich osób duchownych i świeckich.

7. W tym tygodniu nastąpiła zmiana personalna w diecezji legnickiej: Tomasz Bunikowski został odwołany z funkcji wikariusza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu i ustanowiony wikariuszem w parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Polkowicach zaprasza 23 listopada (sobota) na spotkanie z Dobromirem „Makiem” Makowskim pod hasłem „W mocy Ducha”. Spotkanie odbędzie się w kościele św. Barbary w godzinach 15.00-19.00 gdzie przewidziane są chwile modlitewnego czuwania, Eucharystia oraz dwie osobne konferencje dla młodych i rodziców. Szczegółowy program dostępny na stronie diecezji.

24 listopada (niedziela) w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu będzie gościła pani redaktor Dorota Łosiewicz, która po każdej Mszy świętej będzie głosiła świadectwo nawrócenia oraz opowiadała o uzdrowieniu swojej córki. Spotkanie z panią Łosiewicz będzie również możliwością zapoznania się z jej najnowszą książką „Cuda nasze powszednie”.

Wydział Duszpasterski Legnickiej Kurii Biskupiej oraz działająca przy nim Diecezjalna Szkoła Liturgiczna zapraszają wszystkich chętnych – świeckich i duchownych – do udziału w piątej sesji liturgicznej, która odbędzie się w sobotę, 30 listopada br., w godzinach od 9.00 do 15.00 w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. Treści przedstawiane na tej sesji będą związane z jej głównym tematem: „Duch Święty w liturgii Kościoła”.

Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty zaprasza na kolejne spotkanie dla Kobiet, które odbędzie się 30 listopada (sobota) w godzinach od 14.30 do 19.00 w klasztorze sióstr
w Jeleniej Górze przy ul. Kopernika 1. Spotkanie odbędzie się pod hasłem: „Kobieta utkana z Nieba i dla Nieba do Błogosławieństwa”. Zapisy przyjmuje s. Katarzyna – tel. 731-693-967.

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym EFFATHA działająca przy parafii pw. Narodzenia NMP w Złotoryi zaprasza na Nocne Czuwanie Modlitewne 30 listopada. Rozpoczęcie o godz. 20.00. W programie: modlitwa uwielbienia, konferencje, poczęstunek, Eucharystia. Planowane zakończone ok. godz. 2.00.

Zapraszamy 1 grudnia (niedziela) do parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu w Jeleniej Górze na spotkanie ze świadectwem nawrócenia Pawła Cwynara – byłego gangstera i wielokrotnego recydywistę. 15 lat swojego życia spędził za kratami. Przez rok miał nawet status „N”, czyli niebezpiecznego przestępcy. Jego życie zmieniło się w więzieniu, gdy znalazł w celi strzępek Pisma Świętego. Podczas organizowanych spotkań w kościołach, szkołach czy nawet w zakładach karnych opowiada o swoim życiu i nawróceniu. „To była długa i kręta droga do Boga” – mówi Paweł Cwynar. Spotkania i możliwość rozmowy będą się odbywały po każdej z Mszy świętych, natomiast świadectwo życia Pawła Cwynara będzie można usłyszeć w kościele o godz. 18.00.

Już dzisiaj informuję wszystkich księży przygotowujących młodzież do sakramentu Bierzmowania oraz wszystkich katechetów zaangażowanych w ich formację, że w dnach 15-17 maja 2020 roku w Ośrodku Wypoczynkowym „Siła” w Szklarskiej Porębie zostaną zorganizowane Diecezjalne Rekolekcje przed Bierzmowaniem, skierowane do młodzieży z klas 8 szkoły podstawowej oraz szkół średnich. Będziemy dysponowali setką miejsca dla uczestników, a rekolekcje poprowadzi Wspólnota św. Tymoteusza z Gubina. Zapisy na rekolekcje ruszą pod koniec stycznia. Warto w planach duszpasterskich zastanowić się nad udziałem młodzieży w tych rekolekcjach.

Poradnia Rodzinna im. Świętej Rodziny w Olszynie zaprasza na rekolekcje małżeńskie, które odbędą się w dniach 20-22 marca 2020 roku w Ośrodku Wypoczynkowym „Siła” w Szklarskiej Porębie pod hasłem: „Miłość małżeńska bez lęku, czyli naturalne metody rozpoznawania płodności”. Zapisy do końca lutego 2020 roku. Koszt udziału w rekolekcjach to 210 zł od osoby (rekolekcje bez dzieci). Zapisy i szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się z Poradnią Rodzinną im. Świętej Rodziny w Olszynie: e-mail: poradniaolszyna@gmail.com

WARSZTATY:

– 23 listopada, godz. 9.00-14.00 (Lubin) – Warsztaty „…by nie zbłądzić w świecie dziecięcych emocji”. To zajęcia dla tych, którzy widzą, że ich dzieci dają ponieść się emocjom, którzy chcą pomóc im mądrze zarządzać swoimi uczuciami i je zaakceptować, którzy chcą nauczyć się właściwie reagować na dziecięce wybuchy złości.Na warsztatach: teoria dotycząca dziecięcej emocjonalności i mnóstwo praktycznych ćwiczeń, które pozwolą zastosować zdobytą wiedzę we własnym domu. Prowadzenie: Aneta Rams – terapeuta NEST, żona, mama trójki dzieci i nauczycielka. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretta Molla w Lubinie. Warsztaty są bezpłatne! Zapisy pod numerem telefony Poradni (do 18.11): 697-672-275

– 23 listopada, godz. 10.00-15.00 (Legnica) – Warsztaty „Komunikacja empatyczna, czyli jak słuchać, żeby usłyszeć?” Przyjdź na nasze spotkanie, na którym w miłej, spokojnej i przyjaznej atmosferze, będziesz miał/ła możliwość pracy nad własnym stylem komunikacji i w ten sposób poprawy relacji z bliskimi. Warsztaty poprowadzi dr Beata Bochnia – terapeuta rodzinny, pedagog, absolwentka Krakowskiej Szkoły Terapii Rodzin. W czasie spotkanie przerwa kawowa i ciastko. Zapisy: tel. 728-721-350, e-mail: poradniajp2@gmail.com. Warsztaty są bezpłatne.

REKOLEKCJE, DNI SKUPIENIA:

– 22-24 listopada, (Jelenia Góra) – Dni skupienia dla dziewcząt 14+ pod hasłem: „Święty? vs. Superbohater?”. Siostry ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty zapraszają do swojego klasztoru w Jeleniej Górze na kolejne dni skupienia. Rozpoczęcie o godz. 17.00 w piątek, a zakończenie niedzielnym obiadem ok. 13.30. Koszt: 30 zł. Więcej informacji udziela oraz zapisy przyjmuje s. Magdalena: 661-184-228

29 listopada-1 grudnia (Wyższe Seminarium Duchowne w Legnicy) – Dni skupienia dla maturzystów – rozpoczną się w piątek o godz. 18.00, a zakończą się obiadem w niedzielę o godz. 13.00. Zachęcamy do skorzystania z tej propozycji, która, jak doświadczenie pokazuje, służy skutecznie odnalezieniu pokoju serca tak potrzebnego do podejmowania dojrzałych decyzji. Program skupienia włączony będzie w zwyczajny bieg życia seminaryjnego kleryków. Zapisy i informacje: ks. Tomasz Kołodziej, tel. 76-724-41-56 lub e-mail: x.tkolodziej@interia.pl 

– 29 listopada-1 grudnia (Dom na Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie) – Rekolekcje dla małżeństw organizowane przez „Spotkania Małżeńskie”. Zapraszamy wszystkie małżeństwa, które chcą wzmocnić swoją więź małżeńską. Zgłoszenia przyjmują i bliższych informacji udzielają: Irena i Ryszard Orzelscy, e-mail: legnica@spotkaniamalzenskie.pl, tel. 691-832-539

– W dniach 13-15 grudnia organizujemy rekolekcje dla chrześcijańskich singli: singiel? a po co?” w Domu Rekolekcyjnym przy ul. Grunwaldzkiej 50 w Legnicy. Czym są te rekolekcje? Czasem pogłębiania relacji z Panem Bogiem w oparciu o słowo Boże oraz możliwością spotkania osób, które wyznaję te same wartości, wierzą w Jezusa Chrystusa i na tym fundamencie chcą budować swoje życie. Kto może się zapisać na rekolekcje? Na rekolekcje mogą się zapisać wszystkie osoby, które nie mają przeszkód do zawarcia Sakramentu Małżeństwa, a które ukończyły 25 rok życia. Ilość miejsc ograniczona. Pozostały nam 4 miejsca dla mężczyzn. Zapisy i kontakt: Dominika Warmuz, tel. 728-721-350.

 

ZAPROSZENIA OGÓLNOPOLSKIE

Już po raz 25. diecezja sosnowiecka zaprasza do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Eliminacje do Festiwalu odbywają się w 33 miastach w całej Polsce, a także na Litwie, Ukrainie i Białorusi. Możliwość rejestracji i szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.mfkip.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 listopada. Regulamin oraz wszelkie szczegóły można znaleźć na stronie diecezji legnickiej.

Istnieje możliwość zorganizowania koncertu kolęd pastorałek w wykonaniu polsko-włoskiego duetu. Cytując zaproszenie: „Przedstawiamy Państwu propozycję przeżycia bożonarodzeniowo-noworocznego spotkania z kolędami polskimi i włoskimi w wykonaniu jedynego w swoim rodzaju duetu Haliny Benedyk i Marco Antonelliego, który po raz pierwszy zaistniał na scenie polskiej w latach 80. na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie natychmiastowo zyskał sobie sympatię publiczności, która pamięta ich po dzień dzisiejszy. Duet koncertuje aktywnie ponownie od 2010 roku, a w tym roku startuje z najnowszą ofertą kolędową. Koncerty Haliny i Marco są zawsze niepowtarzalną ucztą artystyczną dla ducha, a ich wewnętrzne ciepło błyskawicznie rozpala się w sercach słuchaczy. Ich melodyjne głosy i kulturowe połączenie zapewniają wspaniały klimat spotkania i wyśmienite samopoczucie publiki. Zachęcamy, aby dać się ponieść za ich sprawą magii świąt Bożego Narodzenia. Koncert trwa godzinę i może odbyć się o każdej, ustalonej porze dnia. Wykonany może być zarówno w kościele jak i Sali parafialnej. W sprawie nagłośnienia, potrzebnego sprzętu i odpowiedzi na szczegółowe pytania zapraszamy do bezpośredniego kontaktu telefonicznego”. Tel. 502-411-949, e-mail: koncert@alexmusic.pl

 

CIEKAWE WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

 

23 listopada | g. 16.00 | kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach
Koncert polkowickiego chóru CANTABILE z okazji 20-lecia swojej działalności

23 listopada | g. 19.00 i g. 21.00 | Krzeszów
Nocne Zwiedzanie Krzeszowa. Nocne Zwiedzanie to podróż przez ciemne strychy i klasztorne podziemia, podczas niej poznacie najbardziej tajemnicze i niedostępne miejsca Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie.  Zaopatrzeni w wygodne buty i latarki wejdziecie w głąb ponad 700-letniej historii tego miejsca, spotykając przy tym na żywo historyczne postacie. Jeżeli więc nie boicie się stanąć twarzą w twarz z Michałem Willmannem, czy opatem Bernardem Rosą, to jest to coś właśnie dla Was.

Scroll Up