Komunikaty duszpasterskie – 27.09.2019

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Z racji przypadającego w najbliższą niedzielę (29 września) święta Świętych Archaniołów Michała, Rafała, Gabriela oraz chęci wykorzystania modlitwy do św. Michała Archanioła podczas homilii oraz w trakcie październikowych nabożeństw różańcowych przypominam, że obowiązujący w Polsce tekst tej modlitwy opublikowano w: Rytuał Rzymski. Egzorcyzmy i inne modlitwy błagalne, Katowice 2002, s. 102. Brzmi on następująco: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

2. Na stronie diecezji umieszczony został „List pasterski KEP z okazji nachodzącego XIX Dnia Papieskiego”, który należy odczytać w 27. Niedzielę zwykłą 6 października br. List w formie „do wydruku” można pobrać ze strony.

3. Informuję, że dzieci w wieku szkolnym, których rodzice wyrażają pragnienie rozpoczęcia wraz z dzieckiem przygotowania do przyjęcia sakramentu Chrztu świętego powinny być zgłoszone przez księdza Proboszcza parafii zamieszkania dziecka do wydziału duszpasterskiego,
do 18 października br. (według wzoru podanego na stronie internetowej). Prosiłbym o zwrócenie uwagi szczególnie podczas przygotowania do Pierwszej Komunii świętej czy dziecko jest ochrzczone oraz o zgłaszanie dzieci już od 1. klasy szkoły podstawowej. Szczegóły dotyczące tego przygotowania będą zamieszczone w najbliższym czasie na stronie wydziału: www.diecezja.legnica.pl/duszpasterski oraz będą udzielane telefonicznie: 76-741-41-11.

4. Od października 2019 rozpoczynamy Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny pod hasłem „Ochrzczeni i posłani”. Wszelkie materiały duszpasterskie jakie mogą nam pomóc w pracy parafialnej można znaleźć na stronie Papieskich Dzieł Misyjnych pod adresem: www.missio.org.pl

5. W wydziale duszpasterskim będziemy przygotowywali obrazki kolędowe. W ciągu najbliższych tygodni zostanie przygotowany projekt oraz przedstawiony wszystkim księżom Proboszczom. Zamówienia obrazków będą dobrowolne wedle indywidualne zapotrzebowania
i zrealizowane na początku grudnia.

6. Informuję, że na pierwszy rok formacji w Wyższym Seminarium Duchownym zgłosiło się pięciu kandydatów, którzy pochodzą z następujących parafii: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze, św. Marcina w Jaworze, Wniebowzięcia NMP w Słupie, Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie oraz św. Józefa Oblubieńca NMP w Świeradowie Zdroju. Polecamy pamięci modlitwie wszystkich klerków WSD, zwłaszcza rozpoczynających swoją formację, a także wszystkich przełożonych.

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

– Zapraszam 28 września na IV. sesję liturgiczną „Maryja Dziewica-wzór w oddawaniu czci Bogu”, która odbędzie się w Bolesławcu (Bolesławiecki Ośrodek Kultury) w godzinach 9.00-15.00. Spotkanie ma formę otwartą, zapraszamy wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę teologiczną, jak również doświadczyć mocy głoszonego Słowa podczas celebracji.

– Przed nami Pielgrzymka Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Już 5-ego października zapraszamy pielgrzymów z Diecezji Legnickiej oraz z całej Polski. Modlitwa różańcowa, uroczysta Msza Święta oraz wyjątkowa atmosfera w blasku Matki Bożej i w towarzystwie muzyki, dla tych niezapomnianych przeżyć duchowych każdego roku do Krzeszowa przyjeżdżają tysiące pielgrzymów.

Pielgrzymka Dzieci do Krzeszowa to wydarzenie otwarte dla dzieci, młodzieży i rodzin. 12-ego października 2019 roku po raz drugi będziemy mieli okazję spędzić wspólnie dzień. Tegoroczna edycja skupia wokół wydarzenia jeszcze więcej atrakcji, to m.in. towarzyszący pielgrzymce Przegląd Piosenki dla Dzieci i Młodzieży, to jeszcze więcej konkurencji, gra terenowa, dmuchańce do dyspozycji dzieci, zabawa fantowa – a wszystko to zwieńczone Wielką Galą Nagród, która uhonoruje wszystkich zwycięzców. Tradycyjnie odbędzie się także Msza Święta, która specjalnie z okazji pielgrzymki zostanie odprawiona w przepięknym Kościele Brackim.

Rekolekcje, dni skupienia:

28 wrześniadiecezjalny dzień skupienia Służby Liturgicznej w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Szczegółowy program znajduje się na stronie diecezji. Informacji udziela także ks. Mateusz Rycek, który oczekuje na wcześniejsze informacje o przyjeździe i ilości osób.

28 wrześniadzień skupienia dla dziewcząt „Nie zwleka Pan z wypełnieniem Obietnicy” organizowany przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Legnicy.

9-11 październikaRekolekcje Akademickie „Daj sobie pokój!” prowadzone przez o. Adama Szustaka OP w katedrze legnickiej. Szczegółowy program znajduje się na stronie Duszpasterstwa Akademickiego IKONA: www.daikona.pl. Rekolekcje mają formę otwartą, dlatego zapraszamy wszystkich do udziału.

Warsztaty:

28 września (Lubin) – Warsztaty „Żeby dzieci nas słuchały… czyli jak dogadać się z własnym dzieckiem”. Zajęcia poprowadzi Aneta Rams, terapeuta NEST, nauczycielka, żona i mama. Udział w zajęciach jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy.

12 października (Lubin) – warsztaty „Jak przetrwać kryzysy małżeńskie i kryzysy w relacjach damsko-męskich?”. Wydarzenie organizuje Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie. Koszt udziału to 15 zł. Szczegółowe informacje i zapisy: www.cfrlubin.pl

– Trwają zapisy do Diecezjalnej Szkoły Liturgicznej im. ks. Marka Adaszka – szczegóły znajdują się na www.diecezja.legnica.pl/dsl

ZAPROSZENIA OGÓLNOPOLSKIE

6 października odbędzie się I Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę pod hasłem „Wiele zostało wam powierzone”. Pielgrzymka jest zaproszeniem do wyrażania Bogu wdzięczności za otrzymane dary i podjęcia bardziej świadomej współpracy z Bogiem w realizacji własnego powołania. Pobyt w naszym narodowym sanktuarium będzie okazją do modlitwy o mądrość, oddania firm Bogu przez Maryję oraz integracji katolickich przedsiębiorców w służbie ojczyzny i Kościoła. Proszę o pomoc w poinformowaniu katolickich przedsiębiorców o możliwości wspólnej modlitwy, formacji i spotkania. Informacje i zapisy na stronie: www.pielgrzymkaprzedsiebiorcow.pl

24-27 października w Gnieźnie odbędzie się V Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Radość miłości”, który w całości będzie poświęcony rodzinie, by pochylić się nad rodziną i podjąć refleksję nad sytuacją rodzin w dzisiejszym świecie, poszerzyć nasze spojrzenie i ożywić naszą świadomość znaczenia małżeństwa i rodziny. Rejestracja na kongres odbywa się poprzez stronę internetową: www.radoscmilosci.org, gdzie również można zapoznać się z programem oraz biografiami zaproszonych gości.

CIEKAWE WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

27 września | g. 19.30 | Lubin | kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe
Nabożeństwo TAIZE oraz spotkanie organizacyjne dotyczące wyjazdu na 42. Europejskie Spotkanie Młodych do Wrocławia, które poprowadzi ks. Piotr Kruczyk, diecezjalny koordynator wyjazdu na ESM.

– 28 września | g. 19.00 | Krzeszów
„Koncert Muzyki Dawnej” w wykonaniu kwartetu La Villanesca z Hiszpanii. Ten sobotni wieczór przepełniony będzie kompozycjami takich twórców jak T. Merula, J. H. Schmelzer oraz G. A. Brescianello. Nasza muzyczna podróż zabierze nas w okres rozwoju sonaty triowej (przełom XVII i XVIII wieku).

28 września | g. 19.00 | Jelenia Góra | kościół pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty
„Muzyczne spotkania kultury” w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu „Pax et Bonum per musicam”. Koncert duetu akordeonowego Duo Accosphere

 

Scroll Up