Komunikaty duszpasterskie – 4 września 2020

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Dziękuję wszystkim Przewielebnym Księżom za dotychczasową posługę w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii, za podejmowane w ostatnich miesiącach inicjatywy duszpasterskie w formie elektronicznej i stacjonarnej. Wkraczamy w nowy rok naszej posługi duszpasterskiej w diecezji i na parafiach. Zachęcam do organizowania spotkań, rekolekcji zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi i kościelnymi.

2. Podczas ostatniego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski zostały zatwierdzone „Wskazania dotyczące przygotowania dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej”. Bardzo proszę o zapoznanie się z w/w dokumentem – >>zobacz<<

3. Został przygotowany i opublikowany na stronie diecezji harmonogram wizytacji kanonicznych oraz udzielania sakramentu Bierzmowania w latach 2020-2021 – >>zobacz<<

4. W wydziale duszpasterskim od 14 września (poniedziałek) będzie do nabycia płyn dezynfekcyjny „Nitrosept” w butlach 5-litrowych.

5. 12 września Biskup Senior Stefan Cichy obchodzi 22. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Pamiętajmy w naszych osobistych i wspólnotowych modlitwach o Dostojnym Jubilacie.

6. Również tego dnia odbędzie się Ingres Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka o godz. 11.00 w katedrze świdnickiej. Niech nasza modlitwa w intencji Biskupa Marka wyjedna mu wszelkie potrzebne łaski w posłudze Kościołowi świdnickiemu.

7. W dniach 13-19 września będziemy przeżywać w Polsce kolejny X Tydzień Wychowania pod hasłem: „Budujmy więzi!”. Przygotowany jest list pasterski (>>zobacz<<) do dobrowolnego wykorzystania w niedzielę 6 września oraz materiały duszpasterskie na cały czas trwania wspomnianego tygodnia. Materiały znajdują się na naszej stronie diecezji – >>zobacz<<

8. 31 sierpnia podczas Mszy Krzyżma Biskup Legnicki obdarzył następujących prezbiterów godnością kanoników:

– kanonik Expositorium Canonicale: ks. Krzysztof Cipior, ks. Janusz Kozyra, ks. Józef Olechowski, ks. Janusz Wilk oraz ks. Krzysztof Żmigrodzki

– kanonik  Rochettum et Mantolettum: ks. Stanisław Bakes, ks. Waldemar Ćwikliński, ks. Czesław Misiewicz, ks. Marek Lach, ks. Dariusz Pytel oraz ks. Andrzej Spelak.

9. Składamy gratulację oraz cieszymy się z nowych odznaczeń i funkcji prezbiterów z naszej diecezji:

– ks. Prałat Józef Gołębiowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski;

– ks. Kanonik dr Piotr Kot został wybrany nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce.

10. Formacja Stała Prezbiterów Diecezji Legnickiej:

– 12 września (sobota) – kurs proboszczowski

– 17 października (sobota) – egzamin końcowy kursu proboszczowskiego

– 23/24 października (piątek/sobota) – dzień skupienia prezbiterów z roczników 2011-2019 oraz „ad experimentum”

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

Caritas Diecezji Legnickiej informuje, że ze względu na trwającą epidemię XXI Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół nie odbędzie się w swojej dotychczasowej formie i zostaje odwołana jako wydarzenie o charakterze masowym. Zatem zmianie ulega formuła i przebieg pielgrzymki. W sobotę 05 września zgromadzimy się z przedstawicielami wolontariuszy i osób niepełnosprawnych w Bazylice Krzeszowskiej na modlitwie: godz. 11:00: nabożeństwo przed wystawionym Najświętszym Sakramencie; godz. 12:00: Msza św. w intencji Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Przyjaciół

Wszystkich zachęcamy do uczestnictwa na sposób duchowy, a także za pośrednictwem transmisji internetowej. Pielgrzymka będzie transmitowana przez Legnickiego Gościa Niedzielnego oraz przez parafialną stronę internetową www.opactwo.eu

***
Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 zaprasza na Mszę Świętą, która zostanie odprawiona 10 września 2020 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, Plac Kardynała Wyszyńskiego 1 w intencji: o radość życia wiecznego dla śp. Zygmunta Urbana – współzałożyciela Duszpasterstwa.

Po Mszy Świętej s. dr Elżbieta Raszczyk OSC (klaryska z Zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary, psycholog, psychoterapeuta) wygłosi wykład pt. „Psychologiczne aspekty świętości człowieka”.

***

11 września (piątek) Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza na konferencję rozpoczynającą X Tydzień Wychowania. O godz. 12.00 Msza święta w katedrze legnickiej, a po niej konferencja pt. „Wychowywać młodych w rodzinie i w szkole do miłości, solidarności odkrywania prawdy”, która odbędzie o godz. 13.00 w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Legnicy przy pl. Słowiańskim 1.