Komunikaty duszpasterskie – 6 marca 2020

SPRAWY BIEŻĄCE

1. Jutro (7 marca) przypada 3. rocznica odejścia do Domu Ojca pierwszego Biskupa Legnickiego Tadeusza Rybaka. Z tej okazji obecny Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski zaprasza duchowieństwo oraz wszystkich wiernych diecezji do wspólnej modlitwy w intencji zmarłego podczas Eucharystii sprawowanej w katedrze legnickiej w sobotę o godz. 12.00.

2. Jak co roku 2. Niedziela Wielkiego Postu przeżywana jest w Polsce jako „Dzień modlitwy, postu i solidarności z Misjonarzami”. W tym roku obchodzimy go pod hasłem: „Eucharystia i misje”. Przypominam, że tego dnia wspieramy polskich misjonarzy poprzez składanie ofiar do puszek na Dzieło Pomocy „Ad gentes”. Zebrane ofiary proszę wpłacać do kasy kurialnej.

3. 13 marca będziemy obchodzić rocznicę wyboru Papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Pamiętajmy tego dnia w sposób szczególny o modlitwie w intencji Ojca Świętego i całego Kościoła.

4. Biskup Legnicki zaprasza przedstawicieli Parafialnych Rad Duszpasterskich i Parafialnych Rad Ekonomicznych na Diecezjalny Kongres Rad Parafialnych pod hasłem: „Eucharystia w życiu. Życie w Eucharystii”, który odbędzie się w sobotę, 14 marca br. od godz. 10.00 w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.

5. Pierwsza w tym roku konferencja Księży Dziekanów odbędzie się 17 marca (wtorek) i rozpocznie się Modlitwą Przedpołudniową w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

6. Serdecznie zapraszamy tegorocznych Maturzystów wraz z Opiekunami na pielgrzymkę na Jasną Górę w dniu 20 marca 2020 roku (piątek). W programie znajduje się Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Marka Mendyka, spotkanie z Dobromirem Makowskim oraz Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich. Szczegółowe informacje
w wydziale katechetycznym LKB.

7. Informuję, że zmarła śp. Marianna Frątczak, mama ks. Łukasza Frątczaka, proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Zbylutowie. Msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Marka Mendyka będzie celebrowana w sobotę 7 marca o godz. 13.00 w Bazylice Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Następnie przejazd pod bramę Nowego Cmentarza przy ul. Sudeckiej i dalsza część ceremonii pogrzebowej. Łącząc się w modlitwie polecamy Zmarłą Mariannę Bożemu Miłosierdziu. Najbliższym członkom Rodziny składamy wyrazy serdecznej jedności.

8. Formacja Stała Prezbiterów Diecezji Legnickiej:

– 14 marca – kolejne spotkanie prezbiterów wyświęconych w latach 2005-2010 na tzw. Kursie Proboszczowskim w Legnicy;

– 14 marca – dzień skupienia dla księży wyświęconych w latach 1999-2004 w Legnicy.

9. Od 13 marca rozpoczyna się kinowa premiera filmu pt. „Zieja”. Jest rok 1977. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników (KOR), zostaje wezwany na przesłuchanie. Rozmowy z funkcjonariuszem służby bezpieczeństwa staną się przyczyną retrospektywnej wędrówki po barwnym życiu księdza, prezentacji jego niezwykłej duchowej postawy, a także opowieści o najważniejszych wydarzeniach polskiej historii wieku dwudziestego. Bezpłatne materiały promujące film powinny dotrzeć na parafię w najbliższym czasie.

 

ZAPROSZENIA DIECEZJALNE

 

Ks. Tomasz Krauze, diecezjalny duszpasterz Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej zaprasza do udziału w wielkopostnym dniu skupienia. Odbędzie się on w sobotę, 7 marca 2020 roku w Sanktuarium Świętego Jacka w Legnicy przy ul. Nadbrzeżnej 3. 

***

Zapraszam do udziału w 5. pieszej pielgrzymce mężczyzn na Krzyżną Górę w Rudawach Janowickich, która odbędzie 8 marca (niedziela). Rozpoczęcie Mszą o 18.00 w kościele św. Wojciecha w Jeleniej Górze.

***

Parafia św. Urszuli w Gwizdanowie wraz z Apostolatem Trzeźwości Diecezji Legnickiej – Rejon Lubin-Polkowice zapraszają 13 marca (piątek) o godz. 17.00 na Mszę świętą, której będzie przewodniczył ks. Bronisław Piśnicki, diecezjalny duszpasterz Apostolatu Trzeźwości, następnie o godz. 18.00 XI Trzeźwościowa Droga Krzyżowa w intencji osób uzależnionych i ich rodzin, która będzie prowadzona prze Apostolat Trzeźwości Rejon Lubin-Polkowice oraz Grupę Abstynencką Rudna. Po zakończonej Drodze Krzyżowej wszyscy uczestnicy są zaproszeni na Agape i pogodny wieczór do świetlicy wiejskiej na Wysokiej.

***

Nie sposób nie zauważyć, że chociaż najważniejszymi wychowawcami dziecka są jego rodzice, to ogromną rolę w kształtowaniu młodego człowieka pełnią jego dziadkowie. Chcemy docenić ich ogromny wkład i nieco wesprzeć ich w ich ważnej misji. Stąd pomysł warsztatów dla dziadków i babć „My i nasze wnuki – jak mądrze wspierać młodych w wychowaniu dzieci”. Dr Beata Bochnia, terapeuta rodziny, prywatnie także babcia i mama poprowadzi zajęcia 27 marca (piątek), w godz. 16:00-20:00 w Szkole Podstawowej nr 10 w Lubinie. Uczestnicy będą mogli przekonać się, jak ważni są seniorzy dla juniorów (i odwrotnie), oraz odkryć, że międzypokoleniowe relacje to dla rodziny bogactwo, a nie utrapienie. Warsztaty są bezpłatne, ale jak zawsze obowiązują telefoniczne zapisy. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie.

***

Zapraszamy na warsztaty „Ukryty skarb – czyli o tym, jak pokochać i odnaleźć siebie”. To zajęcia dla osób, które chcą popracować nad swoim rozwojem, dowiedzieć się czegoś więcej o samych sobie, nauczyć się kochać siebie, by lepiej móc kochać także innych. Niebawem mamy w planie kontynuację tych warsztatów, dlatego zachęcamy do udziału w pilotażowych zajęciach na ten temat. Poprowadzi je mgr Aneta Rams, terapeuta NEST, specjalista z komunikacji w rodzinie, żona i mama trójki dzieci, w dniu 28 marca (sobota) w godz. 9:00-14:00 w Szkole Podsatowowej nr 10 w Lubinie. Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy pod numerem telefonu Poradni. Organizator: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie.

***

REKOLEKCJE, DNI SKUPIENIA:

Zapraszamy na Dni Skupienia pod hasłem: „Nie do przekreślenia”. Zaproszenie skierowane jest do dziewcząt 14+. Termin: 13-15 marca 2020 (zjazd piątek 17.00, koniec niedziela ok. 13.30). Miejsce: Zgromadzenie Sióstr Świętej Marii Magdaleny od Pokuty Jelenia Góra, ul. Kopernika 1. Zapewniamy nocleg i wyżywienie. Można zabrać coś do chleba na wspólny stół. Trzeba wziąć ze sobą śpiwór i prosimy o zabranie spódnic za kolano! Koszt: 30 zł (opłata na cele organizacyjne – jeśliby opłata miałaby być przeszkodą przyjazdu prosimy o kontakt indywidualny). Więcej informacji i zapisy: s. Magdalena Bartkiewicz: tel. 661 184 228

***

Wspólnota domu rekolekcyjnego Szema w Przesiece zaprasza małżeństwa sakramentalne, związki cywilne, pary, które poważnie myślą o budowaniu wspólnego związku na sesję poświęconą odmienności i jej zrozumieniu, głębszej wzajemnej więzi, konfliktom, a także na szukaniu wspólnych dróg, nowych pasji, a to wszystko będziemy starali się oprzeć na płaszczyźnie biblijnej i psychoterapeutycznej na rekolekcje w dniach 27-29 marca br. Koszt: 230 zł/osoba. Zapisy: zapisyszema@gmail.com lub tel. 796-009-013. Prowadzący: Małgorzata Szafirska – terapeuta, pedagog oraz o. Jakub Pałuska – franciszkanin.

***

Zapraszamy na Franciszkański Weekend Formacyjny dla młodych w wieku 15-25 pod hasłem „Droga do Emaus”,który odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia 2020 roku w domu rekolekcyjny Szema w Przesiece. Uczeń Jezusa musi przejść przez wiele trudności i rozpoznać Zmartwychwstałego tam, gdzie się go najmniej spodziewa…w smutku i rozczarowaniu…w trudnościach i niezrozumieniu…w ciemności i zniechęceniu … trzeba stoczyć duchową walkę, odejść od swoich wyobrażeń, by w końcu odkryć, że On stoi pośrodku tego doświadczenia… wtedy rodzi się prawdziwa wiara… Prowadzący: br. Łukasz Gora OFM, br. Martin Buntov OFM, wspólnota Szema. Koszt: 170 zł. Zapisy: www.franciszek.pl lub tel. 791-776-446

***

„Weekend biblijny dla kobiet” (Historia Estery i nasza) w dniach 15-17 maja 2020. Estera to kobieta pełna wiary, która udowadnia, że odwaga i mocny charakter nie są wyłącznie domeną mężczyzn…przezwycięża swoje lęki, wchodzi w paszczę zła i ostatecznie ratuje swój naród…a to wszystko dzięki pełnej ufności złożonej w Bogu, który ostatecznie ratuje każdego z nas z opresji … Prowadząca: Małgorzata Szafirska – pedagog, psychoterapeuta. Miejsce: Dom rekolekcyjny Szema w Przesiece. Koszt: 240 zł. Zapisy: zapisyszema@gmail.com

 

ZAPROSZENIA OGÓLNOPOSLKIE

 

W dniach 16–20 listopada 2020 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach odbędą się rekolekcje dla kapłanów na temat „Miłosierdzie ukryte w gestach Jezusa”. Gesty Pana Jezusa kryją w sobie pokłady wrażliwości Jego Serca. Rekolekcje w rytmie Lectio Divina są propozycją odkrycia, poznania, przyjęcia gestów Pana Jezusa i miłosierdzia, które jest w nich obecne. To miłosierdzie przywraca siły, stwarza na nowo i ocala. Rekolekcje będą głoszone w oparciu o fragmenty Ewangelii św. Jana. Odbędą się one w pełnym milczeniu na pogłębionej modlitwie słowem Bożym. Poprowadzi je ks. Kazimierz Stasiak SAC – pallotyn, rekolekcjonista i kierownik duchowy. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje dostępne są na: www.faustinum.pl

 

WYDARZENIA W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH DNI

 

6-8 marca | Legnica | Dom rekolekcyjny

Rekolekcje dla osób w wieku 18-30 pod hasłem „Wiara, Nadzieja, Miłość” organizowane przez Wydział Duszpasterski

***

7 marca | Legnica | Wyższe Seminarium Duchowne

Dzień skupienia sióstr zakonnych z terenu diecezji legnickiej

 ***

8 marca | Legnica | katedra

Msza święta w rycie nadzwyczajnym tzw. trydencja

 ***

9-11 marca
Rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkół podstawowych

Scroll Up