Koncert niepodległościowy w Kamiennej Górze

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 10 listopada po wieczornej Mszy św. w parafii Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze odbył się występ “Historia – Pamięć – Tożsamość”.

Utwory patriotyczne wykonały połączone soliści i chóry z Wrocławia: Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego „Oktoich”, „Gaudium” Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Chór Uniwersytetu Przyrodniczego. Koncert prowadził dyrygent Alan Urbanek.

Uczestnicy koncertu otrzymali pamiątkowe śpiewniki z pełnymi tekstami utworów patriotycznych. Podczas koncertu wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania.

Koncert rozpoczął się od pochodzącej z przełomu XIII i XIV wieku „Bogurodzicy” – pierwszego hymnu naszej ojczyzny. Następnie wykonano utwory hymniczne (m.in. „Boże, coś Polskę”, „Rotę”), pieśni powstańcze oraz utwory z okresu I i II wojny światowej. Nie zabrakło też pieśni dot. zesłańców Sybiru oraz Ofiar Katynia i Smoleńska.

Na zakończenie koncertu zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, który pod przewodnictwem chórów zaśpiewała licznie zgromadzona w kościele publiczność.

Koncert odbył się pod patronatem Marzeny Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Fotorelacja na stronie Legnickiego Gościa Niedzielnego.

foto: Parafia Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze

Diecezja Legnicka
Informujemy, że w dniu 14 grudnia (piątek) ze względu na adwentowy dzień skupienia
Legnicka Kuria Biskupia będzie nieczynne