Krzeszowskie Festum Lucis

18 grudnia to bardzo ważny dzień dla wszystkich osób, którym bliskie jest krzeszowskie sanktuarium. Tego dnia odbywają się uroczystości „Festum Lucis”, czyli Święto Światła. Nawiązują one do rocznicy odnalezienia Cudownej Ikony Matki Bożej Łaskawej.

Każdego roku staramy się, aby to święto było czasem zadumy, modlitwy i refleksji. Czas „Festum Lucis” jest szczególnym zaproszeniem do spotkania z Maryją, już od soboty (15 grudnia) wierni mieli możliwość osobistej adoracji przed ikoną Łaskawej Pani w kaplicy loretańskiej.

– Wszystkie osoby modlące się w kaplicy miały różne intencje. Ja dziękowałem Panu Bogu za dar tego sanktuarium, za to, że to Święto Światła przybliża nam przychodzącego Pana Jezusa i tajemnicę Bożego Narodzenia. Dziękowałem za wszystkich dobrodziejów i naszych przyjaciół – powiedział ks. Marian Kopko, kustosz sanktuarium.

W ostatni, a zarazem najważniejszy dzień tego święta (18 grudnia) od wczesnego rana setki świec rozgrzewały kościół klasztorny. Kolejną rocznicę odnalezienia ikony uczciliśmy popołudniową Mszą Świętą zwieńczoną koncertem uwielbienia wykonanym przez 50-osobowy zespół składający się z chóru i orkiestry symfonicznej.

– Dziękujemy wszystkim przybyłym, którzy tego dnia odwiedzili mury Europejskiej Perły Baroku. Dziękujemy zaangażowanej w koncert młodzieży. To było wielkie święto! – dodał ks. Kustosz.

Święto Światła nawiązuje ono do rocznicy odnalezienia cudownej ikony Matki Bożej Łaskawej. Obraz ukryty przed husytami spoczywał pod posadzką zakrystii prawie 200 lat. 18 grudnia 1622 w trakcie prac restauratorskich w zakrystii smuga światła padła na pękniętą posadzkę. Cystersi w tym miejscu odnaleźli zbutwiałą skrzynię z wizerunkiem MB Łaskawej. Przeleżała w ukryciu 196 lat, a na pamiątkę cudownego wydarzenia dzień 18 grudnia ustanowiono w Krzeszowie Festum Lucis (Świętem Światła).

Foto Przemysław Groński, www.opactwo.eu

DIECEZJA LEGNICKA