Krzeszowskie obchody jubileuszu koronacji Ikony

Jubileusz Łaskawej Pani. Krzeszowskie obchody jubileuszu koronacji Ikony.

W Krzeszowie zakończyły się trzydniowe obchody jubileuszu 20-lecia koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej. Tego znaku dokonał Jan Paweł II 2 czerwca 1997 roku, podczas wizyty w Legnicy.

Najstarsza w Polsce ikona malowana na desce, ukazująca postać Matki Bożej z Dzieciątkiem, jest najcenniejszym skarbem sanktuarium krzeszowskiego i diecezji legnickiej. Łaskami słynący obraz pochodzący z XIII wieku ukoronował koronami papieskimi Jan Paweł II podczas Mszy św. odprawionej na legnickim lotnisku podczas pamiętnej wizyty w diecezji legnickiej. Od tego wydarzenia minęło już 20 lat. Dlatego obchody tej rocznicy rozłożono na trzy dni.

W piątek 2 czerwca, kiedy przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej, rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe. Po wieczornej Eucharystii odprawionej w bazylice, odbyła się projekcja filmu „Ziemia Maryi”. Po niej wierni uczestniczyli w nowennie do Matki Bożej Łaskawej i nocnej procesji z obrazem Matki Bożej Łaskawej. Po je zakończeniu rozpoczęło się całonocne czuwanie przy ikonie. O północy kustosz sanktuarium ks. Marian Kopko przewodniczył pasterce maryjnej.

więcej zdjęć oraz reportaż dźwiękowy na stronie Radia PLUS Legnica