Legnica pożegnała śp. ks. prał. Władysława Jóźkowa

W Legnicy odbyły się uroczystości pogrzebowe księdza prałata Władysława Jóźkowa. Emerytowany proboszcz parafii Św. Trójcy w Legnicy zmarł we wtorek 12 listopada w wieku 86 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W wygłoszonej homilii biskup legnicki podkreślił, iż odszedł kapłan, który doświadczył czym jest system nieprzyjazny człowiekowi, musiał w tym systemie działać, znosić trudy i dawać przykład właściwych postaw.

Zmarłego kapłana żegnała rodzina, 80 księży z diecezji legnickiej, świdnickiej i wrocławskiej z udział przedstawicieli Kościoła greckokatolickiego i ewangelickiego, a także przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, parafianie i legniczanie. Poczty sztandarowe, reprezentacje różnych stowarzyszeń, związków zawodowych, szkół, nie zabrakło także harcerzy.

Jako mały chłopiec przeżył koszmar wojny, później w czasach szalejącego stalinizmu wstępował do Wyższego Seminarium Duchownego. Już będąc kapłanem przyszło mu zmierzyć się z komunistycznym reżimem i z robotnikami walczyć o wolną Polskę. Był wieloletnim Duszpasterze Ludzi Pracy, podziemnej Solidarności oraz Sybiraków i Kresowian. W 2010 został Honorowym Obywatelem Miasta Legnicy. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi Związku Sybiraków, Medalem Pro Memoria, odznaką „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”.

Blisko 40 lat ks. prałat Władysław Jóźków był proboszczem parafii Św. Trójcy w Legnicy i inicjatorem budowy 4 legnickich kościołów. Ks. prał. Władysław Jóźków przyjął święcenia kapłańskie 15 czerwca 1958 roku we Wrocławiu. Na swoim obrazu prymicyjnym umieścił fragment Hymnu Te Deum laudamus – „ W Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”. W czerwcu ub. roku obchodził jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Uroczysta Msza święta dziękczynna została odprawiona w niedzielę 17 czerwca 2018 roku w kościele Św. Trójcy w Legnicy. Eucharystii przewodniczył ksiądz jubilat w gronie 30 kapłanów, obecny był także biskup senior Stefan Cichy. Mimo, że 11 lat temu przeszedł na emeryturę, pozostał w parafii Św. Trójcy, gdzie nadal wspierał ją swoją posługą.

Ks. Władysław Jóźków był najstarszym kapłanem pracującym w Legnicy. Po Mszy św. kondukt z trumną śp. ks. prałata Władysława Jóźkowa przy dźwiękach orkiestry dętej przeszedł ulicami Legnicy.

Zgodnie z ostatnią wolą ks. prałata Władysława, został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej w Legnicy obok swojego poprzednika ks. prałata Tytusa Korczyka.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica

Scroll Up