Lubomierz uczcił swojego Patrona

Okolicznościowy korowód ulicami miasta, pokaz tańców starych, muzyka dawna, poświęcenie proporca Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz, wykonanie hymnu ku czci Świętego, czy też zasadzenie polskich i węgierskich winorośli – tak 14 września br., świętowano Dzień św. Maternusa, biskupa i męczennika, patrona miasta i parafii w Lubomierzu oraz 740 rocznicę fundacji klasztoru Sióstr Benedyktynek w tym mieście.

Korowód z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych, przebranych w stroje średniowieczne, przeszedł przez miasto już po raz czwarty. Od kościoła pomocniczego pw. Podwyższenia Krzyża św., do kościoła parafialnego, droga przebiegała przez Rynek miasta. Tu zatrzymano się, aby przy odegraniu hymnu państwowego, dokonać wciągnięcia polskiej flagi na maszt. Oddana też została okolicznościowa salwa. Powitano też wszystkich uczestników i przybyłych gości. Natomiast grupa uczniów ze SP z pobliskiej Pławnej, wykonała pokaz tańców dawnych. Przejściu korowodu, towarzyszyła także podobna muzyka.

Kolejnymi wydarzeniami zaplanowanymi przez organizatorów były: pokaz tańców, rycerski turniej strzelecki dla dzieci, młodzieży i dorosłych; wykład okolicznościowy Profesora Piotra Stefaniaka; Msza św. odpustowa. Były też akcenty muzyczne: występ absolwentów PSM w Jeleniej Górze oraz koncert przy klasztornej furcie, w wykonaniu światowej sławy węgierskiego muzyka Szilvestera Rostettera.

Więcej w artykule ks. Piotra Nowosielskiego

Diecezja Legnicka