PARAFIA WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY WE LWÓWKU ŚLĄSKIM

wwww.parafia.lwowek.pl

Dekanat: Lwówek Śląski

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Kościół to fundacja księcia Henryka Brodatego z 1238 r., zniszczony w pożarze w 1455 r., odbudowany w latach 1493-1502, rozbudowany do 1551 r. Po pożarze w 1752 r. zawaliły się sklepienia, w latach 1863-66 przebudowa i wykonanie drewnianego stropu. Jest to budowla kamienna, halowa, trójnawowa, oskarpowana z nawą ośmioprzęsłową i wielobocznie zakończonym prezbi­terium. Fasada zachodnia flankowana dwiema ośmiobocznymi wieżami, nakrytymi namiotowymi dachami, portal główny późnoromański uskokowy z około 1300 r., z tympanonem z ko­ronacją Matki Bożej, pozostałe portale gotyckie i wczesnorenesansowe, a w elewacjach okna ostrołukowymi, rozglifione z maswerkami i laskowaniami. Kaplice i zakrystia oraz empory zachowały sklepienia sieciowe. Wewnątrz zachowały się m.in. gotycki krucyfiks z 1410 r., kamienna chrzciel­nica z 1560 r., barokowe obrazy olejne i rzeźby, oraz ołtarze neogotyckie z XIX w. W kościele zachował się bogaty detal kamienny. W murach obwodowych pomniki nagrobne i epitafia z XVII-XVIII w.

Kościół filialny pw. św. Bartłomieja Apostoła. Płuczki Górne

Kościół wzniesiony około 1241 r., wielokrotnie przebudowany w latach 1520, 1558 i 1744, restaurowany w XIX w. Jest to budowla orientowana, murowana jednonawowy z poligonalnie zakończonym prezbiterium i wieżą od zachodu. Wnętrze nakryte drewnianym stropem  kasetonowym ozdobionym malowaną dekoracją akantowąz 1744 r. We wnętrzu zachowały się m.in. późnogotyckie sakramentarium przyścienne, figury z grupy Ukrzyżowania, barokowy ołtarz główny, ambona, empory oraz prospekt organowy

Kaplica filialna pw. bł. Anieli Salawy.Rakowice Wielkie

Kaplica mszalna znajduje się w budynku mieszkalnym, zaadoptowanym na potrzeby kultu. Zgodę na sprawowanie kultu w kaplicy wydał Kard. H. Gulbinowicz w 1989 r., kaplica poświęcona 15.03.1992 r. Kard. H. Gulbinowicz.

NIEDZIELE:

– Lwówek Śląski: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 15.00, 18.00

– Rakowice Wielkie: 9.00

– Płóczki Górne: 10.00

DNI POWSZEDNIE:

Liczba mieszkańców: 6395

Odpust parafialny: 15 sierpnia

Wieczysta adoracja: 23 sierpnia

Ulice w parafii:

X Dywizji, Agatowa, Adama Asnyka, Bolesława Prusa, Browarna, Cicha, Cypriana Kamila Norwida, Elizy Orzeszkowej, Fryderyka Chopina, Górna, Gryfowska, Jana III Sobieskiego, Jana Pawła II, Jana Matejki, Janka Krasickiego, Jastrzębia, Juliusza Słowackiego, Kamienna, Karola Szymanowskiego, Kościelna, Krzywa, Łąkowa, Leśna, Murarska (od nr 1 do nr 4), Osiedlowa, Oświęcimska, Partyzantów, Przodowników Pracy, Romualda Traugutta, Stanisława Staszica, Stroma, Szpitalna, Tadeusza Kościuszki, Topolowa, Władysława Łokietka, Władysława Reymonta, Władysława Sikorskiego, Wojska Polskiego (od nr 20 do nr 32), Zielona, Żwirki i Wigury, Zwycięzców.

Miejscowości należące do parafii:

Lwówek Śląski, Nagórze, Płóczki Dolne, Płóczki Górne, Radłówka, Rakowice Wielkie