Nabożeństwo ekumeniczne u grekokatolików

W dniu 20 stycznia 2018 r., w parafii greckokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Legnicy, odbyły się nieszpory ekumeniczne, w ramach obchodzonego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Wszystkich przybyłych, powitał ks. Mirosław Drapała, proboszcz parafii. Wśród nich, obecni byli: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, księża z Kościoła Greckokatolickiego:  ks. Bogdan Ogrodnik z Lubina i ks. Paweł Berezka z parafii z Zamienic; ks. Jerzy Gansel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Legnicy; ks. dr Andrzej Jarosiewicz delegat biskupa legnickiego ds. ekumenizmu, księża i alumni z legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz grono wiernych.

Modlitwie nieszporów przewodniczył gospodarz parafii. Po nabożeństwie, przedstawiciele poszczególnych wspólnot skierowali do zgromadzonych swoje słowo.

– Tym, co jednoczy Kościół, uczniów Chrystusa, jest ten Duch który jest, który był w Jezusie Chrystusie. Duch, w którym uczniowie Chrystusa są gotowi nie uzurpować władzy nad drugim, lecz proszą pokornie o Ducha Jezusa Chrystusa, Ducha służby, Ducha oddania – mówił Biskup legnicki – Tam gdzie jest ten Duch, tam jest jedność, tam nie ma podziałów. Nawet jeśli inaczej śpiewamy, inaczej się żegnamy jeśli ten Duch jest, tam jest jedność.

Radość z tego spotkania wyraził ks. Jerzy Gansel, życząc też wszystkim Chrystusowego pokoju na Nowy Rok.

Ks. Mirosław Drapała, przypominając że Chrystus jest obecny w jedności, nie w podziałach, zachęcał do modlitwy o to, aby stał się dla nas nauczycielem pokoju, harmonii i pojednania.

Spotkanie zakończyło błogosławieństwo Biskupa legnickiego i modlitwa z prośbą o Boże błogosławieństwo dla wszystkich wyznawców Chrystusa.

Tekst i foto: © Ks. Piotr Nowosielski, Niedziela legnicka

Diecezja Legnicka