Nocne czuwanie Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej na Jasnej Górze

W noc z 7/8 lutego w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze miało miejsce 5. nocne czuwanie uczestników Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej. Organizatorem tradycyjnego już spotkania na modlitwie u Królowej Polski „w środku pielgrzymkowego roku” jest ks. Mateusz Rycek- kierownik ds. logistycznych PPDL. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób z całej diecezji, które przybyły do Częstochowy w zorganizowanych grupach oraz indywidualnie. Pielgrzymom z rejonu Krzeszowa i Kamiennej Góry w autokarze towarzyszył ks. Mateusz Rycek; grupa z Legnicy i okolic jechała pod opieką przewodnika polkowickiej „jedynki” – dk. Adama Bogdały, natomiast pielgrzymami z Jeleniej Góry  opiekował się przewodnik „dwójki” – ks. Mateusz Olszewski. Czas przejazdu do Częstochowy był wypełniony wspomnieniami z pielgrzymek, modlitwą oraz oglądaniem fabularno-dokumentalnego filmu „Miłość i Miłosierdzie”.

Czuwanie rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim o godz. 21, po którym w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej zostali uczestnicy naszej pielgrzymki; tylko podczas takiego spotkania u Matki mieli oni możliwość bycia tak blisko i tak długo w ciszy przed wizerunkiem Królowej Polski. W konferencji wprowadzającej ks. Mateusz Rycek powiedział, że na tym miejscu wypada więcej słuchać niż mówić. Następnie miała miejsce modlitwa różańcowa, podczas której dk. Adam prowadził rozważania części bolesnej, zawierające wyjątki z Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego kard. Wyszyńskiego. Dopełnieniem modlitwy była Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej, z odczytaniem mnóstwa intencji złożonych przez pielgrzymów. W tych zapisanych na kartkach lub przedstawianych w sercu Maryi intencjach, o północy była sprawowana Eucharystia, która stanowiła centrum i najważniejszą część nocnego czuwania. W homilii dk. Adam nawiązał do wydarzenia na weselu w Kanie Galilejskiej, gdzie Maryja jest nazwana przez ewangelistę Matką Jezusa. „Wszystkie odczytane i niewypowiedziane modlitwy i intencje pokazują, jak wielki jest brak wina w naszym życiu. Maryja o tym wie i wiele z nich załatwia poza naszymi plecami. To, co mówimy Maryi, ma nas doprowadzić do spotkania z Jezusem, który przez śmierć na krzyżu – swoją Krwią -nasze brudy złożone w stągwie zamienia w najlepsze wino. (…) W Eucharystii Kana może stać się/staje się tu i teraz; ważne, aby pozwolić się Matce doprowadzić do Syna”- powiedział m.in. dk. Adam.

Po przerwie na odpoczynek i modlitwę w ciszy miała miejsce Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie. Potem pielgrzymi modlili się Litanią Narodu Polskiego; litanijne wezwania wielu świętych i błogosławionych przypomniały  historię Polski oraz patronów różnych – i ciągle aktualnych – wymiarów naszego życia. Dopełnieniem była modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia z pokutną procesją na kolanach wokół ołtarza z Cudownym Obrazem. Śpiew uwielbienia i zasłonięcie Obrazu o godzinie 4 rano zakończyło czuwanie.

Czas wspólnej i indywidualnej modlitwy przeplatany był śpiewem, któremu przewodniczył Pan Bogdan Niemasik. Nasi kapłani w konfesjonale służyli też posługą sakramentu pokuty i pojednania. Nocna modlitwa w tym wyjątkowym miejscu staje się dla uczestników pieszej pielgrzymki i grupie duchowego uczestnictwa okazją i dopełnieniem pragnienia dłuższego spotkania z Matką w kaplicy Cudownego Obrazu, które jest niemożliwe podczas sierpniowego wchodzenia pielgrzymkowych grup na Jasną Górę.

Tradycja zimowej pielgrzymki na Jasną Górę z nocnym czuwaniem w kaplicy, zapoczątkowana 5 lat temu przez ks. Mateusza Rycka (ówczesnego przewodnika grupy nr 2), cieszy się coraz większym powodzeniem. Oprócz tego wspólnego spotkania pielgrzymów diecezji legnickiej na Jasnej Górze, w ciągu roku odbywają się spotkania w poszczególnych grupach. Ponadto od października 2019 roku, każdego 29 dnia miesiąca, legnicka „czwóreczka” ze swoim przewodnikiem ks. Tomaszem Pązikiem w godzinie Apelu Jasnogórskiego spotyka się na modlitwie różańcowej, która jest transmitowana w Internecie. Do modlitwy tej włącza się bolesławiecka „trójeczka” ze swoim przewodnikiem ks. Dawidem Kosteckim oraz wszyscy chętni, które nie tylko mogą śledzić spotkanie na łączach ale towarzyszyć duchowo w miejscu, gdziekolwiek w tym czasie przebywają.