O Humanae Vitae po 50 latach. Konferencja naukowa.

• INFORMACJE
  • 9 czerwca 2018
  • ks. Waldemar Wesołowski

50 lat temu bł. papież Paweł VI opublikował encyklikę Humanae Vitae, o moralnych zasadach przekazywania życia ludzkiego. Był to ważny głos Kościoła wobec zmian kulturowych i społecznych końca lat ’60 ubiegłego wieku. W encyklice papież przypominał naukę Kościoła dotyczącą przekazywania życia, ale wskazywał również na uniwersalny wymiar zasad moralnych dotyczących tych ważnych kwestii.

Treść i znaczenie tego dokumentu przypomniano podczas konferencji naukowej, jaka odbyła się w sobotę w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Pierwszą konferencję dotyczącą integralnej wizji człowieka (ciało, dusza i duch) wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Był to wstęp do kolejnych prelekcji. O miłości małżeńskiej i odpowiedzialnym rodzicielstwie – głównych fundamentach encykliki – mówił ks.  prof. Piotr Kieniewicz. Antropologiczny wymiar dyskusji o Humanae Vitae przybliżył dr Michał Gierycz z Warszawy. Natomiast o nierozerwalności jedności od rodzicielstwa mówił dr Jacek Pulikowski z Poznania.

Po części konferencyjnej w kościele Matki Bożej Królowej Polski została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, po której wyruszył X Marsz dla Życia i Rodziny. Marsz zakończył się w sanktuarium św. Jacka, w miejscu Wydarzenia Eucharystycznego.

Konferencje zaproszonych gości można odsłuchać na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm

Diecezja Legnicka