Obóz stypendystów FDNT uroczyście rozpoczęty!

Uroczysta Msza święta w Katedrze Legnickiej rozpoczęła obóz wakacyjny studentów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Legnicy. Ponad pół tysiąca stypendystów przyjechało na tygodniowy wypoczynek m.in. z Gdańska, Warszawy, Poznania, Szczecina czy Krakowa. Są to młodzi – zdolni ludzie, którzy co miesiąc pobierają stypendium, by móc rozwijać swoje zdolności i talenty. Pieniądze pochodzą z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która została założona przez Episkopat Polski. Pomaga ona uczniom i studentom z niezamożnych rodzin pochodzących z małych miast i wsi. Fundusze na stypendia dla uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów zbierane są w październiku podczas Dnia Papieskiego. Obóz wakacyjny studentów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Legnicy potrwa do 15 lipca.

Wypoczynek młodych ludzi przebiega pod hasłem „Pokarm na drogę”. Dziś, tj. 9 lipca studenci o godz. 10.00 uczestniczyli we Mszy Świętej w Katedrze Legnickiej. Eucharystii przewodniczył Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Obecni byli także: biskup pomocniczy Marek Mendyk, ks. Dariusz Kowalczyk – przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w Warszawie, ks. Jarosław Kowalczyk – diecezjalny koordynator Fundacji, rektor i przełożeni WSD, a także proboszczowie legnickich parafii.

Po Mszy Świętej przed legnicką Katedrą  studenci zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia i ruszyli, by zwiedzić Legnicę. W tym czasie w Ratuszu odbyła się konferencja prasowa z udziałem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, władz miasta na czele z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim oraz zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i przedstawicielem KGHM Polska Miedzi S.A.

Jeszcze dziś wieczorem stypendyści w trzech kościołach wezmą udział w Nabożeństwach Słowa Bożego. Natomiast jutro (10 lipca) jadą do Karpacza, by zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. W czwartek spotkają się w Sanktuarium Św. Jacka w Legnicy oraz pojadą do Bazyliki w Legnickim Polu. W piątek odwiedzą opactwo w Krzeszowie, aby tam odbyć Dzień Skupienia, który poprowadzi dla nich bp Zbigniew Kiernikowski- Biskup Legnicki. Natomiast w sobotę 13 lipca odbędzie się kolejne, III Forum Stypendystów FDNT. Studenci będą dyskutować o funkcjonowaniu wspólnot akademickich, zaangażowaniu stypendystów w życie wspólnot i programie formacyjnym. Wieczorem tego dnia przy Katedrze w Legnicy odbędzie się Koncert zespołu The Whoop Group i Krzysztofa Majdy, absolwentów programu stypendialnego. Niedzielę 14 lipca stypendyści spędzą w legnickich parafiach. Będą mieli okazję tamtejszym parafianom opowiedzieć czym jest Fundacja, co jej zawdzięczają i czym się w życiu zajmują. Legniccy parafianie na niedzielne popołudnie zaproszą stypendystów do swoich domów na obiady.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od 19 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku obejmiemy pomocą ponad 2000 osób z 40 diecezji Polski.  W tym czasie objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Kto może otrzymać stypendium? Uczniowie szkoły podstawowej po I semestrze 7 klasy, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Będąc studentem nie można wnioskować o stypendium, ale można je otrzymywać, jako kontynuacja wcześniejszego uczestnictwa w programie. Więcej o programie stypendialnym  TUTAJ

Relacja z dzisiejszego dnia na stronie Radia Plus Legnica

DIECEZJA LEGNICKA